1 września. Pamiętamy
1 września. Pamiętamy
Początek września, to nie tylko inauguracja roku szkolnego, ale też ważna data w historii naszego kraju, Europy i Świata. To rocznica wybuchu II Wojny Światowej.
Z tej okazji przedstawiciele władz samorządowych Gminy Połczyn-Zdrój – Przewodniczący Rady Miejskiej Janusz Podpora, Zastępca Burmistrza Emilia Mazur oraz Sekretarz Gminy Jacek Brzozowski złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą Rotmistrza Pileckiego.
Warto przypomnieć o szczególnej roli, która przypadła miastu w związku z wojną. Tuż przed jej wybuchem znajdowała się tu główna kwatera Grupy Armii Północ, jednej z grup armii Wehrmachtu, która zaatakowała Polskę w 1939 r. Połczyn-Zdrój był też pierwszym przystankiem specjalnego pociągu Amerika Adolfa Hitlera. Połczyn – Zdrój to miejsce ostatniej narady wojennej z udziałem najwyższych dowódców wojsk niemieckich przed wybuchem II wojny światowej.
Wkrótce po tej wizycie w mieście zbudowano jeden z największych ośrodków programu Lebensborn. Ośrodek funkcjonował od kwietnia 1938 do lutego 1945 w obecnym sanatorium Borkowo, w którym dokonywano germanizacji dzieci głównie z polskich rodzin.
W czasie działań wojennych w 1945 r. zniszczonych zostało w Połczynie 78 domów, co stanowiło 25% obszaru miasta. 5 marca 1945 r. żołnierze 7 pułku piechoty 3 dywizji 1 Armii Wojska Polskiego pod dowództwem majora S. Rusijana wkroczyli do miasta. Wkrótce potem do miasta weszły pozostałe jednostki dywizji oraz oddziały 2 gwardyjskiego korpusu kawalerii Armii Czerwonej.
Pierwszym Burmistrzem miasta został były jeniec oflagu w Dobiegniewie Benedykt Polak.
[1]