Covid-19 w gminie Połczyn-Zdrój

Data publikacji

Covid-19 w gminie Połczyn-Zdrój

SP nr 1[0]

Większość szkół z terenu gminy Połczyn-Zdrój zmuszona jest przejść na częściowe zdalne nauczanie z powodu wykrycia koronawirusa. Być może sytuacja byłaby lepsza, gdyby wzrosła liczba zaszczepionych. Dwie dawki szczepionki przyjęło jedynie 18904 mieszkańców Powiatu Świdwińskiego. 
W związku z zaostrzeniem sytuacji, dziś rano Burmistrz Sebastian Witek wystosował do podległych i nadzorowanych jednostek organizacyjnych polecenie codziennego raportowania sytuacji odnośnie zdarzeń związanych z zachorowalnością na COVID-19 oraz podejmowanymi działaniami, jeżeli zajdzie taka konieczność.
- Jeszcze raz apeluję: jeżeli chcemy, aby nasze dzieci chodziły do szkół, jeżeli chcemy normalnie pracować, a tym samym mieć środki na utrzymanie naszych rodzin – szczepmy się – podkreśla Burmistrz. – Do tej pory nie znaleziono innego, bardziej skutecznego narzędzia, niż szczepienia. 
Jednocześnie pogarsza się sytuacja w kraju. Jak podało Ministerstwo Zdrowia, na dziś (21.10.2021 r.) mamy 5592 nowe, potwierdzone przypadki koronawirusa. To gwałtowny, bo aż o 86 procent, wzrost w porównaniu z minionym tygodniem. Z tego powodu rozważane są różne scenariusze, w tym regionalnego przywracania obostrzeń. 
Jak wygląda sytuacja za granicą? 
• Ograniczenia w Niemczech: We wszystkich krajach związkowych obowiązują nakazy zakrywania ust i nosa w komunikacji zbiorowej, podczas robienia zakupów, w praktykach lekarskich i szpitalach oraz w budynkach użyteczności publicznej. Dopuszczalne są maseczki medyczne (np. z filtrem FFP2 lub KN95). Nakaz może dotyczyć również otwartej przestrzeni, gdy nie da się zachować wymaganego odstępu 1,5 m (np. miejskie strefy piesze, centra miast).W powiatach o dużej liczbie zachorowań (tj. gdy wskaźnik nowych zachorowań na 100 tys. mieszkańców w ciągu 7 dni utrzymuje się przez trzy dni z rzędu powyżej 100) mogą obowiązywać ostrzejsze ograniczenia: kontakty społeczne powinny być ograniczone do własnego gospodarstwa domowego i jednej dodatkowej osoby; zakaz opuszczania mieszkania w godzinach nocnych (22:00-5:00) bez ważnego powodu.
• Włochy: Stan wyjątkowy został przedłużony do 31 grudnia 2021 r.. Na terenie całego kraju obowiązuje kategoryczny nakaz noszenia przy sobie maseczek oraz zasłaniania dróg oddechowych we wszystkich przestrzeniach zamkniętych innych niż prywatne lokale mieszkalne oraz na świeżym powietrzu. Ponad 860 tys. przepustek COVID-19 wydano we Włoszech w piątek (15 października), gdy w życie wszedł w kraju obowiązek ich posiadania we wszystkich miejscach pracy. Tzw. Green Pass pobierają obecnie głównie ci, którzy nie są zaszczepieni i muszą poddawać się testom, by przystąpić do pracy. 
• Francja: Od piątku 15 października za wykonanie dotąd darmowego testu na obecność Covid-19 trzeba płacić. Jest to kwota w wysokości od 22 do 44 euro za test. 
• Rosja: Mer Moskwy ogłosił 19 października 4-miesięczny lockdown dla niezaszczepionych na koronawirusa osób powyżej 60. roku życia. 
• Rumunia. W krytycznym stanie znajduje się służba zdrowia. Oddziały zakaźne w całym kraju są przepełnione. 
• Bułgaria: Unijny Certyfikat Cyfrowy COVID, zwany „zieloną przepustką” od czwartku 21 października obowiązkowy w restauracjach, kinach, na siłowniach i w centrach handlowych. Od tego momentu wszystkie aktywności w zamkniętej przestrzeni publicznej wymagać będą okazania zielonego certyfikatu.
• Holandia: Większa liczba hospitalizacji pacjentów z diagnozą COVID-19 sprawiła, że część szpitali musiała ograniczyć podstawową opiekę zdrowotną.
• Wielka Brytania: Wskaźnik zakażeń ponownie sięgnął ok. 50 tys. przypadków dziennie. 
• Europejska Agencja Leków (EMA) rozpoczęła analizę wniosku konsorcjum Pfizer/BioNTech o dopuszczenie szczepionek przeciw COVID-19 dla dzieci w wieku od 5 do 11 lat. Obecnie preparaty tej firmy mogą być podawane osobom od 12. roku życia. (AW)
• Nowa Zelandia: W liczącym prawie 1,5 mln mieszkańców Auckland przez najbliższe dwa tygodnie zostanie utrzymany lockdown, mimo że blisko 90 proc. mieszkańców miasta otrzymało pierwszą dawkę szczepionki na Covid-19. 
• Łotwa: W związku ze wzrostem liczby osób zakażonych koronawirusem, w poniedziałek (11 października) ogłoszono trzymiesięczny stan wyjątkowy. 
• Stany Zjednoczone: Osoby podróżujące samolotem spoza USA będą musiały okazać dowód szczepienia przeciw COVID-19 przed wejściem na pokład samolotu, a także aktualny negatywny wynik testu na koronawirusa (wykonany w ciągu ostatnich 72 godzin). Obcokrajowcy przekraczający granicę lądową nie będą musieli przedstawiać wyniku testu.
• Filipiny: W piątek 15 października rozpoczęto szczepienia dzieci w wieku od 12 do 17 lat. Rząd planuje ponowne otwarcie 120 szkół za miesiąc.
• Izrael: obowiązuje nakaz noszenia masek ochronnych oraz wymaganie zaświadczeń o szczepieniu.
Linki:
Informacja o przypadkach zachorowań – dzienna
Raport szczepień przeciwko COVID-19


Adres źródłowy: https://polczyn-zdroj.pl/news/covid-19-w-gminie-polczyn-zdroj

Załączniki
  • [0] https://polczyn-zdroj.pl/sites/default/files/styles/news_node/public/obrazek/2021-10/Tablica%20SP%20nr%201%20w%20Po%C5%82czynie-Zdroju_0.jpg?itok=ZocvXhLe