Tożsamość regionu, to pamięć o ludziach którzy go budowali
Tożsamość regionu, to pamięć o ludziach którzy go budowali

#HISTORIAPOŁCZYNA Wieczorem, 9 listopada 2023 r. w Międzynarodowym Dniu Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem, w celu upamiętnienia ofiar pogromu żydowskiego z 1938 roku, a także dla wyrażenia sprzeciwu wobec współczesnych form rasizmu i nietolerancji, odbyło się uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy poświęconej znamienitemu mieszkańcowi naszego miasta - Leo Levy’emu.
Uroczystość rozpoczęła się przemową Burmistrza Połczyna-Zdroju Sebastiana Witka, który przybliżył mieszkańcom, młodzieży i przybyłym gościom postać Leo Levy’ego.
- Odebrano mu zakłady wapiennicze, gospodarstwo i tartaki. Leo jednak do końca starał się być lojalnym obywatelem państwa niemieckiego, wierząc że Hitler długo nie przetrwa. 10 listopada 1938 roku o czwartej nad ranem został zamordowany w swoim pokoju przy ulicy Zdrojowej przez nazistowskich bojówkarzy - mówił Burmistrz.
Leo Levy był jednym ze stu żydowskich mieszkańców narodowości żydowskiej, którzy zginęli w trakcie Nocy Kryształowej. Stanisław Wziątek, Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego, powiedział, że zostali zamordowani, mimo swojej miłości do niemieckiej ojczyzny:
- Na całym Pomorzu i w całych Niemczech nie mogli znaleźć miejsca do godnego życia. Oni byli Niemcami, pracowali dla swojej ojczyzny. Ta potrzeba wspierania kraju i innych jego mieszkańców nie znajdowała jednak akceptacji. To była miłość niemożliwa.
Swoje wystąpienie miał również Bogusław Ogorzałek – Zachodniopomorski Wicekurator Oświaty, który przedstawił przybyłym historie związane z naszym regionem w okresie od I do II Wojny Światowej.
Uroczystość uświetnił występ Studia Piosenki „Art Voice” działającego przy Centrum Kultury pod kierunkiem Bolesława Kurka. W uroczystości brali udział mieszkańcy, dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie połczyńskich szkół oraz ZHR - 1 Połczyńskiej Drużyny Harcerzy „Zdrój”. Po przemowach delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem.
Tablica poświęcona Leo Levy'emu to już drugie upamiętnienie przedwojennego mieszkańca Połczyna-Zdroju. W 2016 roku w chodniku przed sanatorium „Poznanianka”, czyli domem, gdzie zginął, zainstalowano tabliczkę z napisem: „Tu żył Leo Levy, ur. 19.09.1881 r. Zamordowany w tym domu podczas Nocy Kryształowej 10.11.1938 roku”. Tabliczkę usunięto ze względu na plany rozbiórki obiektu.