Jest petycja w obronie basenu

Data publikacji
Mieszkańcy

Jest petycja w obronie basenu

Basen- stan obecny[0]

Podczas LXVIII Sesji Rady Miejskiej w Połczynie-Zdroju w dniu 30.08.2023 r.  Burmistrz Sebastian Witek poinformował o rozpoczęciu zbierania podpisów pod petycją o nieobejmowanie ochroną konserwatorską poniemieckiego basenu w Połczynie-Zdroju. Petycja będzie dostępna do podpisu m.in. na parterze w Urzędzie Miejskim oraz w placówkach oświatowych gminy. 

- Chcę, aby basen został on zrewitalizowany i oddany do użytku publicznego – mówi Burmistrz Sebastian Witek. – Właśnie Konserwator wszczął postępowanie w sprawie włączenia obiektu do wojewódzkiej ewidencji zabytków. W tej chwili liczy się każdy argument. Podpisy pod petycją w tej sprawie będą więc na wagę złota. 
Jak powiedział podczas sesji Burmistrz, „obiekt, który chcemy, aby po latach popadania w ruinę służył mieszkańcom – może nie powstać. Tak się stanie, jeżeli działające z inicjatywy kilku osób służby konserwatorskie obejmą go ochroną. Zaklasyfikowanie basenów jako zabytku, może spowodować zablokowanie budowy basenu na długie lata, a być może i na zawsze. Osoby o których mówię, skierowały odpowiedni wniosek do konserwatora zabytków. 
W tej sytuacji, aby ratować budowę nowego basenu, wystąpiłem z pismem do Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o nieujmowanie starego basenu w ewidencji zabytków. Nie mam żadnej pewności, czy to wystarczy.
Z tego powodu potrzebne jest szersze wsparcie ze strony mieszkańców. Dlatego rozpoczynamy zbieranie podpisów pod petycją w tej sprawie, a skierowaną do Konserwatora. Petycja będzie dostępna w urzędzie miejskim, a także w podległych gminie placówkach oświatowych. Dajemy sobie dwa tygodnie na zebranie jak największej liczby podpisów, po czym zostanie ona wysłana do służb konserwatorskich.
Z tego miejsca apeluję do wszystkich mieszkańców, którym zależy na przyszłości i rozwoju Połczyna-Zdroju, o składanie podpisów. 
Wyrażam także ubolewanie, głębokie ubolewanie, że musiało do tego dojść. 
W niewielkiej gminie z ogromnymi długami z przeszłości, bardzo trudno jest realizować nowe inwestycje. Wniosek o objęcie basenu ochroną konserwatorską to kolejna trudność na drodze rozwoju miasta.  Bardzo mi przykro.”.

Zbieranie podpisów potrwa ok. dwa tygodnie. Następnie zostanie ona przekazana do właściwych organów. 

Treść petycji:

PETYCJA
Działając w interesie własnym oraz publicznym składam niniejszą petycję z żądaniem zaprzestania działań, zmierzających do objęcia ochroną konserwatorską kompleksu dawnych basenów znajdujących się w pobliżu parku zdrojowego w Połczynie-Zdroju , przy ul. Sobieskiego, działka nr ewid. 93/1 obręb 005 Połczyn-Zdrój, co uniemożliwi wybudowanie w tym miejscu nowych basenów miejskich. 
Uzasadnienie:
1. Gmina Połczyn-Zdrój, w ramach Programu Rządowego „Polski Ład” pozyskała kwotę 5 milionów złotych na budowę w tym miejscu kompleksu basenów letnich. 
2. W chwili obecnej trwa bieg umowy z wykonawcą. Dokument ten został podpisany na terenie tegoż basenu w obecności Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Pana Pawła Szefernakera, który przyczynił się do przyznania środków na ten właśnie cel. 
3. W ramach w.w. umowy rozpoczęto już prace w formule „zaprojektuj i wybuduj”. 
W związku z tym, wykonawca przeznaczył na ten cel znaczące siły i środki finansowe.
4.  Gmina Połczyn-Zdrój, w ramach Programu Rządowego „Polski Ład” złożyła wniosek na kolejne 5 milionów złotych, mając na celu udoskonalenie w II etapie tworzonego kompleksu basenowego. 
5. Objęcie obiektu ochroną konserwatorską spowoduje utratę możliwości realizacji w.w. inwestycji.
6. Inwestycja ta jest wyczekiwana przez rzesze mieszkańców, ale także turystów 
i kuracjuszy. Jej brak odbije się niekorzystnie nie tylko na stanie pobliskiej państwowej spółki „Uzdrowisko Połczyn”, poprzez zmniejszenie atrakcyjności okolicy, ale także na reputacji WKZ. 
7. Planowane przedsięwzięcie nie przewiduje niszczenia dawnego basenu, a jedynie zasłonięcie 
i częściowe zasypanie dawnych mis basenowych. Substancja dawnego basenu nie zostanie w jakikolwiek sposób naruszona.
8. W ocenie wielu osób, w tym mojej, dawny kompleks basenowy nie ma żadnej wartości zabytkowej. Z punktu widzenia estetyki, jest to zespół uszkodzonych betonowych bloków, całkowicie surowych i pozbawionych jakichkolwiek zdobień, któremu wizualnie najbliżej jest do konstrukcji utrzymanych w estetyce bunkra. 
Trudno znaleźć też jakąkolwiek wartość, którą obiekt ten mógłby wnieść do dzisiejszej nauki. Jest dobrze poznany i od lat nie wzbudzał zainteresowania służb konserwatorskich.
Obiekt ten stanowi również zaprzeczenie z punktu widzenia wartości historycznej. 
W tym miejscu warto przypomnieć, że zbudowany on został z myślą o treningach kadry niemieckiej mającej wystąpić podczas igrzysk olimpijskich w 1936 roku w Berlinie – i z nimi jest ściśle kojarzony. Oznacza to, że nie jest możliwe podkreślanie jego hipotetycznych walorów historycznych w oderwaniu od tego wydarzenia. W tej sytuacji jakakolwiek informacja (tablice, oznaczenia, materiały informacyjne), która miałaby opisywać ten „zabytek”, mogłaby zostać uznana za propagowanie nacjonalizmu i faszyzmu, co podlega określonym przepisami sankcjom.
Igrzyska 1936 r., co powszechnie wiadomo, były demonstracją nacjonalizmu Hitlera. Do dziś stanowią jeden z najczarniejszych epizodów w dziejach międzynarodowego sportu i nazywane są „hitlerowską olimpiadą” i triumfem propagandy, zamiast święta sportu. Szlachetna w założeniu idea olimpijska została bowiem wykorzystana przez nazistowski aparat propagandowy do wzmocnienia międzynarodowej pozycji III Rzeszy. W dostępnych materiałach historycznych trudno znaleźć jakikolwiek element, począwszy od logo igrzysk, aż po zdjęcia i filmy, który nie nawiązywałby do faszyzmu. Ówczesne niemieckie władze umieściły swastyki we wszystkich dostępnych elementach przestrzeni publicznej, co znajduje odbicie na tych materiałach.
     W tym kontekście nieuchronnie pojawia się pytanie o to, co miałby upamiętniać tego rodzaju zabytek, który kojarzy się z olimpiadą służącą gloryfikacji hitlerowskich Niemiec. Ewentualne tablice informacyjne opisujące ustanowiony zabytek musiałby szczegółowo o tym opowiadać. Trudno sobie wyobrazić, aby nie budziło zdumienia mieszkańców, turystów i kuracjuszy, budowanie wizerunku współczesnego polskiego uzdrowiska w oparciu o ideologię NSDAP. Podobnych reakcji należ też spodziewać się w mediach – i to w skali co najmniej ogólnopolskiej.
9. Uniemożliwienie inwestorowi – Gminie Połczyn-Zdrój - dalszych prac w tym miejscu, poprzez nałożenie ochrony konserwatorskiej, spowoduje ogromną szkodę majątkową dla gminy. Będzie to kwota mająca nie tylko wartość obu dotacji, ale także kosztów zerwanej umowy, czy pokrycia strat w poczet wydatków już poniesionych przez przedsiębiorcę, który wygrał przetarg.

Basen- stan obecny[1]
 


Adres źródłowy: https://polczyn-zdroj.pl/news/jest-petycja-w-obronie-basenu

Załączniki
  • [0] https://polczyn-zdroj.pl/sites/default/files/styles/news_node/public/obrazek/2023-08/basen%20-%20stan%20obecny.jpg?itok=E0Ce2EL7
  • [1] https://polczyn-zdroj.pl/sites/default/files/pliki/basen%20-%20stan%20obecny.jpg