Jaki będzie połczyński sukiennik?

28.02.2023 r. zakończył się nabór prac konkursowych w ramach Ogólnopolskiego Konkursu na projekt rzeźby ,,Sukiennik Szwajcarii Połczyńskiej''. Wpłynęło kilkanaście prac z całej Polski.
Sukiennik to postać nieodłącznie związana z tożsamością historyczną Połczyna-Zdroju, jako uzdrowiska. Legendę o nim przytaczamy na końcu tekstu.
Wyniki Konkursu zostaną ogłoszone do dnia 31.03.2023 r. na stronie internetowej https://www.polczyn-zdroj.pl. Konkurs miał na celu głównie promocję markę mikroregionu #SzwajcariaPołczyńska.
Docelowo w mieście pojawić się mają niewielkie rzeźby legendarnego połczyńskiego sukiennika, które zainstalowane będą w różnych charakterystycznych miejscach. Każda z nich ma być lekko zmodyfikowana, aby nawiązywać do historii miejsca w którym jest ustawiona. W ten sposób powstanie interesujący szlak spacerowy dla turystów i kuracjuszy.
Rozstrzygnięcie konkursu powinno nastąpić do końca marca br.
Legenda o sukienniku:
Niegdyś, w ostatnim dniu Zielonych Świątek wyruszył na spacer miejscowy sukiennik, żeby wygrzać się na słońcu i przy okazji obejrzeć nowe źródło, o którym wieść dotarła do miasta. Gdy stanął nad strumieniem, zaczerpnął wody źródlanej i napił się. Pijąc wodę z dłoni przy okazji przemył chore oczy, a że nie grzeszył zgrabnością, wpadł chorą stopą (na której był guz) do błota. Już w drodze powrotnej do domu i później w nocy spocił się mocno, a nazajutrz odczuł widoczną poprawę schorzałych oczu i nogi. Zachęcił więc do wyprawy nad źródełko swojego gospodarza, rajcę miejskiego, który tak dalece zapadł piersiową chorobę, że w przeciągu czterech tygodni zjadł zaledwie kromkę chleba. Rajca posłuchał i ruszył wraz z synem do źródła. Drogę powrotną odbyli już bez odpoczynku, a rajca zjadł pono tego wieczoru całego kuraka, no i ozdrowiał.)
( Źródło: Garczyński Tadeusz, Połczyn-Zdrój i okolice. Przewodnik. Poznań 1977, str. 45.