Data publikacji

Ostrzeżenie przed wilkami!

Zdjęcie: Freepik, vladimircech, wilk eurazjatycki w białym zimowym siedlisku

W związku z otrzymanymi sygnałami o pojawieniu się wilków, Burmistrz Połczyna-Zdroju prosi mieszkańców oraz osoby przebywające na terenie gminy o zachowanie szczególnej ostrożności, zabezpieczanie zwierząt domowych i hodowlanych. 
Apeluję nie tylko o ostrożność, ale i o zamykanie posesji i zabezpieczenie odpadów komunalnych tak, aby nie stały się one pożywieniem dla dzikiej zwierzyny.
Jednocześnie informuję, że wilki znajdują się pod ochroną i dlatego ich odstrzał jest zabroniony.
Przypominam więc jeszcze raz, co zrobić w sytuacji gdy dojdzie do kontaktu człowieka z wilkiem?
1. Jeśli zwierzę nas nie zauważyło, należy powoli i ostrożnie oddalić się od niego. Możemy przyspieszyć kroku dopiero wtedy, gdy mamy pewność, że zwierzę jest daleko i nas nie widzi.
2. Jeśli wilk nas zauważył, zbliża się do nas, warczy, należy spróbować go odstraszyć, unieść ręce do góry i energicznie nimi machać, dodatkowo wydając głośne okrzyki.
Wilki z natury są zwierzętami płochliwymi i unikają kontaktu z ludźmi, w sytuacji gdy zbliżają się jednak do siedzib ludzkich, to jest to przejaw ich naturalnego instynktu, którym kierują się w poszukiwaniu pokarmu lub zwykła ciekawość. Jednak wilki, podobnie jak każde inne dzikie zwierzęta, mogą zachować się w sposób trudny do przewidzenia, jeśli są prowokowane, chore  lub zranione, a szczególnie wówczas, gdy zostaną oswojone – dokarmiane i przyzwyczajane do pobytu blisko siedzib ludzkich.
O czym należy pamiętać?
1. Nigdy nie dokarmiaj wilków, nawet jeśli zwierzęta wyglądają na wychudzone i wymagające pomocy. Powiadom o ich obecności Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Złocieńcu oraz pobliskie nadleśnictwo i Urząd Miejski. 
2. Mieszkając w pobliżu lasu, przetrzymuj odpadki spożywcze w szczelnych pojemnikach z pokrywami. Resztki żywności pozostawione na kompoście poza ogrodzeniem posesji, w szczególności kawałki mięsa i wędlin, mogą zwabiać wilki. Zainstalowanie oświetlenia z czujnikami ruchu w pobliżu miejsc składowania odpadów kuchennych może odstraszać wilki od podchodzenia w ich pobliże. 
3. Jeśli mieszkasz w obszarze zamieszkiwanym przez wilki, trzymaj w nocy swoje psy i koty w domu lub w dobrze zabezpieczonych kojcach. 
4. Nie pozostawiaj psiej lub kociej karmy na zewnątrz, w miejscach gdzie mogłaby być dostępna dla drapieżników. Może to zwabić wilki w pobliże domostwa. Wilki mogą się przyzwyczaić do stałego źródła pokarmu, a następnie zranić, a nawet zabić, broniącego swojego pożywienia psa lub kota. 
5. Jeśli spacerujesz w lesie z psem, prowadź go zawsze na smyczy. Jest to zgodne z obowiązującym w Polsce prawem, a także zapobiega oddalaniu się psa od właściciela i nie naraża go na konfrontacje z wilkiem.

Powyższe informacje pochodzą z publikacji Sabiny Nowak i Roberta W. Mysłajka pt. „PO SĄSIEDZKU Z WILKAMI” – wydawnictwo Stowarzyszenia dla Natury „WILK” z 2019 r. dostępnej pod linkiem:
https://polskiwilk.org.pl/.../Po_sasiedzku_z_wilkami.pdf
Zdjęcie: Freepik, vladimircech, wilk eurazjatycki w białym zimowym siedlisku

Zdjęcie: Freepik, vladimircech, wilk eurazjatycki w białym zimowym siedlisku

Najczęściej czytane

TRZECIE GRAND PRIX POLSKI MŁODZICZEK
Data publikacji:
  • Sport
W dniach 14-16.03.2025 roku w SĘPÓLNIE KRAJEŃSKIM (województwo kujawsko-pomorskie) odbyło się 3. GRAND PRIX POLSKI MŁODZICZEK (osoby urodzone w 2012 roku i młodsze) w tenisie stołowym. W wyniku sporto…
więcej informacji
Plakat
Data publikacji:
  • Mieszkańcy
Podmioty, które uzyskały dotację w wyniku rozpatrzenia otwartego konkursu ofert na dofinansowanie zadań w zakresie kultury i sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego oraz dofinansowanie z…
więcej informacji
Plakat
Data publikacji:
  • Mieszkańcy
Podmioty, które uzyskały dotację w wyniku rozpatrzenia otwartego konkursu ofert na dofinansowanie zadań objętych sferą pożytku publicznego dotyczących realizacji zadań z zakresu realizacji Gminnego pr…
więcej informacji