Data publikacji

Pamiętajmy o dzieciach wojny

Spotkanie organizacyjne w połczyńskim Ratuszu

Ogólnopolskie uroczystości Narodowego Dnia Dzieci Wojny odbędą się Połczynie-Zdroju. Wydarzenia zaplanowano na 10 września 2024 roku.

Sebastian Witek, Burmistrz Połczyna–Zdroju, zorganizował 14 marca 2024 r. spotkanie, podczas którego przedstawiciele instytucji, świadkowie wydarzeń, nauczyciele oraz zainteresowani mieszkańcy miasta omawiali sprawy organizacyjne dotyczące przygotowania tej ważnej uroczystości.
Podczas spotkania ustalono zasady współpracy z Ireneuszem Piotrem Majem, Dyrektorem Muzeum Dzieci Polskich w Łodzi, Bogdanem Reszko kierującym połczyńskim oddziałem Stowarzyszenia Dzieci Wojny, Benedyktem Krycą – świadkiem wydarzeń oraz nauczycielami połczyńskich szkół - Bożeną Łukomską i Andrzejem Tworkiem
Jednym z tematów spotkania było przygotowanie projektu tablicy pamiątkowej przy pomniku pamięci ofiar germanizacji w latach 1939- 1945, której odsłonięcie nastąpi 10 września 2024 roku. Na tablicy znajdą się opisy historyczne, dotyczące germanizacji dzieci w czasie drugiej wojny światowej oraz przyrodniczo- kulturowe, związane z dziedzictwem kulturowym miasta i regionu. Tablica będzie spełniała nie tylko cele informacyjne dla mieszkańców i turystów, ale przede wszystkim cele edukacyjne. Umieszczone na niej treści historyczne, do których dostęp zostanie ułatwiony przy pomocy kodów QR, posłużą do przeprowadzenia otwartych lekcji historii w terenie - zarówno dla uczniów lokalnych szkół, jak i kół historycznych z najbliższej okolicy. 
Aktywność edukacyjna to główny cel przyświecający utworzeniu tego wyjątkowego miejsca pamięci. To młodzi ludzie mają stanąć na straży pamięci o tych, którzy jako bezbronne dzieci zostali uwikłani w działania systemu totalitarnego i w brutalny sposób pozbawieni tożsamości narodowej. Edukacja to jedyny sposób na przekazanie prawdy o wciąż aktualnych zagrożeniach dotyczących rabunku dzieci i zwrócenie uwagi, że proceder ten trwa do dziś, niedaleko polskich granic.
Historia miasta, opisy jego walorów oraz niespotykanych zasobów przyrodniczych, udostępnione poprzez kody QR, będą stanowiły swoisty rodzaj promocji nie tylko miasta, ale i regionu. Ma to szczególne znaczenie nie tylko dla mieszkańców i ich gości, ale także tysięcy przybywających w Połczynie-Zdroju kuracjuszy.
Burmistrz ustalił kolejne terminy spotkań z przedstawicielami instytucji, stowarzyszeń i fundacji zainteresowanych przygotowaniem uroczystości. Jednym z istotnych zadań jest zorganizowanie panelu edukacyjno-historycznego, podczas którego odbędzie się debata z udziałem historyków, pisarzy i świadków wydarzeń na temat germanizacji dzieci w ośrodkach Lebensborn. Istotne jest także przygotowanie oprawy artystycznej z udziałem mieszkańców gminy.
Data 10 września upamiętnia akcję masowego aresztowania przez niemiecką żandarmerię oraz gestapo w 1943 roku kilkudziesięciorga polskich dzieci w Mosinie w Wielkopolsce, w ramach represji rodzin podejrzanych o współpracę z podziemiem niepodległościowym. Większość aresztowanych dzieci trafiło do niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci polskich przy ul. Przemysłowej w Łodzi. Według szacunków historyków w wyniku zbrodniczej polityki ludobójstwa i masowego terroru III Rzeszy Niemieckiej śmierć w czasie II wojny światowej mogło ponieść nawet 2 mln polskich dzieci, a ponad 200 tys. zostało zabranych od rodzin, z czego zaginęło bez wieści ok. 170 tysięcy.
Będziemy na bieżąco informować o rozwoju inicjatywy. 

Spotkanie organizacyjne w połczyńskim Ratuszu
 

Najczęściej czytane

26 KWIETNIA DZIEŃ DROGOWCA I TRANSPORTOWCA
Data publikacji:
więcej informacji
OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE 25.04-26.04.2024 R.
Data publikacji:
więcej informacji
Logo
Data publikacji:
Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach zaprasza Rolników oraz Firmy do wzięcia udziału w Prestiżowym konkursie – AGROLIGI
więcej informacji