Data publikacji

Program „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Zaproszenie do udziału w Programie „Opieka wytchnieniowa”  dla Jednostek Samorządu Terytorialnego

– edycja 2025

Gmina Połczyn-Zdrój podjęła działania w związku z przystąpieniem do realizacji w 2025 roku Programu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025, finansowanego  z Funduszu Solidarnościowego.

Głównym celem Programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad:

1)    dziećmi od ukończenia 2. roku życia do ukończenia 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności lub
2)    osobami niepełnosprawnymi posiadającymi:
•    a) orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo
•    b) orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniami wymienionymi w lit. a, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2024 r. poz. 44, z późn. zm.)

- poprzez umożliwienie uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie usługi opieki wytchnieniowej, tj. odciążenie od codziennych obowiązków łączących się ze sprawowaniem opieki nad osobą z niepełnosprawnością przez zapewnienie czasowego zastępstwa w tym zakresie. Dzięki temu wsparciu, osoby zaangażowane na co dzień
w sprawowanie opieki nad osobą z niepełnosprawnością dysponować będą czasem, który mogą przeznaczyć na odpoczynek i regenerację, jak również na załatwienie niezbędnych spraw życiowych. Usługi opieki wytchnieniowej mogą służyć również okresowemu zabezpieczeniu potrzeb osoby z niepełnosprawnością w sytuacji, gdy członkowie rodzin lub opiekunowie z różnych powodów nie będą mogli wykonywać swoich obowiązków.

Program realizowany będzie przez Gminę  w jednej formie:

- świadczenia usług opieki wytchnieniowej w ramach pobytu dziennego (limit 240 godzin):
•    za uprzednią zgodą gminy/powiatu, w miejscu zamieszkania osobyz niepełnosprawnością

Usługi opieki wytchnieniowej przysługują w przypadku zamieszkiwania członka rodziny lub opiekuna, o których mowa w ust. 1, pkt. IV Programu, we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą z niepełnosprawnością, która wymaga stałej opieki w zakresie potrzeb życia codziennego.

Aktywność zawodowa, nie wyklucza członka rodziny lub opiekuna, o których mowa w ust. 1, pkt IV Programu z możliwości uzyskania usługi opieki wytchnieniowej.

Gmina przyznając usługi opieki wytchnieniowej w pierwszej kolejności uwzględnia potrzeby członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad osobą
z niepełnosprawnością, która stale przebywa w domu i nie korzysta np. z ośrodka wsparcia, z placówek pobytu całodobowego, ze środowiskowego domu samopomocy,
z dziennego domu pomocy, z warsztatu terapii zajęciowej lub niezatrudnionych, uczących się lub studiujących.
Ponadto przyznając usługi opieki wytchnieniowej bierze się pod uwagę stan zdrowia i sytuację życiową uczestników Programu oraz osób z niepełnosprawnościami.

Należy pamiętać, że :
•    W godzinach realizacji usług opieki wytchnieniowej finansowanych ze środków Funduszu, wobec osoby z niepełnosprawnością objętej usługą opieki wytchnieniowej nie mogą być świadczone usługi opiekuńcze lub specjalistyczne usługi opiekuńcze, o których mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, inne usługi finansowane ze środków Funduszu albo finansowane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub usługi obejmujące analogiczne wsparcie do usług opieki wytchnieniowej finansowane ze środków publicznych) .
•    wypełnione karty zgłoszenia do Programu „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025 pozwolą na oszacowanie potrzeb w zakresie opieki wytchnieniowej i ewentualne przystąpienie Gminy do programu.
(Karta załącznik nr 7 -  do pobrania)
•    szczegółowe informacje o programie.

Mając na względzie powyższe w obecnej sytuacji zwracamy się do osób zainteresowanych tą formą wsparcia o zgłoszenie chęci wzięcia udziału w Programie w terminie do 15 listopada  2024 roku, do godz. 14.00 do Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Połczynie-Zdroju ul. Koszalińska 8a:

•    najlepiej osobiście w  godzinach pracy Ośrodka:

poniedziałek od 7:15 do 16:00
wtorek-czwartek od 7:15 do 15:00

piątek od 7:15 do 14:00
•    przez ePUAP

Do przyznania usługi opieki wytchnieniowej niezbędne będzie przedłożenie kserokopii aktualnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności /o niepełnosprawności.

Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 94 36 66 243.

Zebrane informacje posłużą do ustalenia zapotrzebowania na tego typu usługę w roku 2025 i aplikowania o środki finansowe na realizację Programu „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2025.

Najczęściej czytane

Art Voice
Data publikacji:
  • Mieszkańcy
więcej informacji
Życzenia świąteczne
Data publikacji:
  • Mieszkańcy
więcej informacji