Data publikacji
Mieszkańcy

Projekt „ESA dla OSE” – dwie szkoły z Gminy Połczyn-Zdrój wygrały w konkursie

Projekt „ESA dla OSE” – dwie szkoły z Gminy Połczyn-Zdrój wygrały  w konkursie

Edukacyjna Sieć Antysmogowa (ESA) to wyjątkowy projekt, w którym od czterech lat na rzecz czystego powietrza wspólnie działają instytucje państwowe i organizacje pozarządowe. Dzięki niemu uczniowie z całej Polski mogą uczyć się, jak działać na rzecz ochrony czystego powietrza, a przy okazji kształtować swoje kompetencje cyfrowe. Wykorzystanie w edukacji nowych technologii to obszar, w którym ESA i Ogólnopolska Sieć Edukacyjna (OSE) działają wspólnie w ramach projektu „ESA dla OSE”.
Zgłoszenia do projektu „ESA dla OSE” przyjmowane były do końca czerwca. Niemal 1,7 tys. szkół z całej Polski wzięło udział w akcji. Najbardziej aktywne szkoły wzięły dodatkowo udział w rywalizacji – zorganizowały głosowanie uczniów zainteresowanych udziałem w projekcie i przygotowały kreatywne prace konkursowe. Za te zadania otrzymały dodatkowe punkty w rekrutacji.
Dotychczas w projekcie ESA uczestniczyło ponad 500 szkół, teraz dołącza do niego aż 1200 kolejnych placówek podłączonych do szybkiego i bezpiecznego Internetu OSE.
Z województwa Zachodniopomorskiego zwyciężyło 45 placówek. W tej grupie znalazły się dwie placówki z terenu Gminy Połczyn-Zdrój:
- Szkoła Podstawowa nr 1 im. Adama Mickiewicza w Połczynie-Zdroju oraz
- Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Redle.
NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa) – Państwowy Instytut Badawczy wspólnie z OSE – Ogólnopolską Siecią Edukacyjną i KPRM – zapewnią zestawy pomiarowe do badania jakości powietrza w szkołach. W skład zestawu wejdą czujniki smogu i tablice LED do wyświetlania wyników pomiarów. Zestawy zainstalowane zostaną w kolejnych placówkach w całej Polsce jeszcze przed rozpoczęciem najbliższego sezonu smogowego.
Dzięki zastosowaniu szybkiego Internetu OSE – dane zbierane przez czujniki będą na bieżąco przesyłane do centralnego serwera i uśredniane w 5-minutowych okresach pomiarowych. W pobliżu szkoły aktualny odczyt będzie widoczny dla społeczności szkolnej i mieszkańców miejscowości dzięki zainstalowanej na budynku tablicy informacyjnej – wyświetlać się na niej będzie aktualna wartość stężenia pyłu PM2,5 na zewnątrz placówki.
Uczniowie będą korzystać z pomiarów jakości powietrza, dzięki zainstalowanym na budynkach placówek czujnikom. Będą również uczestniczyć w zajęciach o smogu z wykorzystaniem cyfrowych materiałów, które będą udostępnione szkołom za pośrednictwem platformy e-learningowej.
Udział w projekcie pozwoli uświadomić uczniom, rodzicom, ale również całej społeczności lokalnej, że to w jakim środowisku będziemy żyć - zależy od nas samych. Program skierowany jest na wspieranie właściwych postaw zarówno u najmłodszych jak i dorosłych.

Najczęściej czytane

Data publikacji:
  • Mieszkańcy
Działając na podstawie art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym zapraszam na XV sesję Rady Miejskiej w Połczynie-Zdroju, która odbędzie się w dniu 28 maja 2025 roku o godz.…
więcej informacji
Plakat
Data publikacji:
  • Mieszkańcy
1. Prawo do głosowania korespondencyjnego Wyborcy niepełnosprawni o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, wyborcy całkowicie niezdolni do pracy, wyborcy niezdolni do samodzielnej egzys…
więcej informacji
Spotkanie w ramach Sieci Wsparcia Dyrektorów Powiatu Świdwińskiego
Data publikacji:
W dniu 19 maja 2025 roku w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Redle odbyło się spotkanie w ramach Sieci Wsparcia Dyrektorów Powiatu Świdwińskiego. Na spotkanie zaproszona została Pani Ewa Radanowi…
więcej informacji