Data publikacji
Mieszkańcy

Wołanie o pokój. Wołanie o pamięć (cz. 1)

Przemowa Barbary Paciorkiewicz

Gmina Połczyn-Zdrój od miesięcy prowadziła prace nad upamiętnieniem ofiar i wydarzeń rozgrywających się w czasie II Wojny Światowej w ośrodku Lebensborn, który działał w dzisiejszym sanatorium „Borkowo”.  Po wielu staraniach udało się: dwudniowa uroczystość z udziałem świadków tamtej historii odbyła się  dniach 7-8 września 2023 r. Jak wyglądał pierwszy dzień? 

- Od początku kadencji szukałem sposobu, aby przypomnieć opinii publicznej o tym, co działo się w tamtych czasach na naszym terenie. Ówczesny niemiecki aparat administracyjny odbierał polskim matkom dzieci i starał się je zniemczyć w drobiazgowo zaplanowanym procesie – opowiada Burmistrz Połczyna-Zdroju Sebastian Witek. – Początkowo chodziło o przywrócenie pamięci historycznej. Jednak wszystko się zmieniło po wybuchu wojny i agresji Rosji na Ukrainę. Dziś na naszych oczach historia zatoczyła koło. To co działo się kilkadziesiąt lat temu i jawiło nam jako dawno miniony koszmar - powróciło współcześnie, w dodatku na ogromną skalę. Dzieci ukraińskie wykradane są z rodzin i wywożone do Rosji w celu ich rusyfikacji. To właśnie za te działania wydano nakaz aresztowania dla przywódcy dzisiejszej Rosji. 
W pierwszym dniu uroczystości (07.09.2023 r.) odbył się panel edukacyjno- historyczny pt. „Germanizacja i wynarodowienie polskich dzieci - historia i teraźniejszość” w Kinie Goplana w Połczynie-Zdroju.
Uroczystość rozpoczęła się występem Chóru Cantus pod batutą Bolesława Kurka z pieśnią „Modlitwa o pokój”. Następnie Burmistrz Połczyna-Zdroju Sebastian Witek wraz z Barbarą Paciorkiewicz, Bożeną Łukomską oraz Ewą Wesołowską, powitał przybyłych gości: bohaterów tragicznych wydarzeń, młodzież wraz z nauczycielami, wykładowców oraz  mieszkańców i przedstawicieli licznych instytucji. 
W dalszej kolejności wystąpiła Barbara Paciorkiewicz - świadek okrucieństw wojny, która w swej wzruszającej przemowie opowiedziała o procesie germanizacji dzieci i podziękowała za doprowadzenie do odsłonięcia Pomnika Pamięci Dzieci- ofiar germanizacji w latach 1939-1945 oraz nawoływała o pokój. 
Po przemowie Chór Cantus wykonał utwór „Dona Nobis Pacem”, a po nim dwoje uczniów ze Szkoły Podstawowej Nr 2 wyrecytowało na tle wymownej prezentacji wiersz Edwarda Stachury „Pieśń na wyjście”, którego fragment „Dla wszystkich starczy miejsca, pod wielkim dachem nieba” był mottem uroczystości.
Kolejnym punktem był występ ukraińskiego Chóru Stavros ze Lwowa. Przejmujące pieśni poruszyły zebraną na sali widownię do łez.
Następnie rozpoczął się panel edukacyjny. Wystąpili prelegenci: prokurator IPN z Koszalina Krzysztof Bukowski, dr Ireneusz Piotr Maj- dyrektor Muzeum Dzieci Polskich- ofiar totalitaryzmu w Łodzi, pisarka i dziennikarka z Niemiec Dorothee Schmitz–Köster. Omówili oni losy polskich dzieci poddanych przymusowej germanizacji na terenie niemieckiego ośrodka w Borkowie. Podczas tego spotkania poznaliśmy żyjących jeszcze świadków, tj. dzieci, które doświadczyły tych traumatycznych przeżyć. Byli to to między innymi: Barbara Paciorkiewicz, Alodia Witaszek, Michael Sturm i inni.
Pan dr Tomasz Skonieczny z Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego opowiedział o dzisiejszych skutkach poszukiwania dzieci, które wywieziono do przymusowej adopcji z Ukrainy przez rodziny rosyjskie.
Wszystkie prelekcje wzbudziły ogromne zainteresowanie wśród przybyłych uczestników. 
Wystąpiły dzieci z wierszem Edwarda Stachury „Confiteor” oraz zespół wokalny Art Voice na tle wspaniałych prezentacji nawołujących do zaprzestania wojnom, z apelem o pokój na świecie.
Chór Stavros ze Lwowa wykonał kilka pieśni przygrywając na wspaniałych bandurach. Otrzymał owacje na stojąco.
W przerwie historycy z Muzeum Dzieci Polskich- ofiar totalitaryzmu w Łodzi otworzyli wystawę pt. „Nauczono nas płakać bez łez” w Galerii Kina Goplana. Przejmujący obraz wojennych losów dzieci. W holu kina przygotowana była też wystawa przez UM w Połczynie-Zdroju dotycząca promocji książki Barbary Paciorkiewicz „Z kart historii polskich janczarów XX wieku”. Są to wspomnienia dzieci germanizowanych. 
Po przerwie odbyło się spotkanie młodzieży szkolnej i obecnych gości z bohaterami tragicznych wydarzeń: Barbarą Paciorkiewicz, Alodią Witaszek, Michaelem Sturmem i innymi. Młodzież miała okazję zadać im pytania dotyczące traumatycznych przeżyć.
Na koniec części pierwszej Barbara Paciorkiewicz wręczyła Burmistrzowi Połczyna-Zdroju Sebastianowi Witkowi pamiątkowy medal. Po przerwie odbyły się projekcje filmów: „Miasto pokoleń”, „Urodzeni dla Rzeszy”, „Opowieści dziewczęce”.
c.d.n.

Wydarzenie pod patronatem honorowym Muzeum Dzieci Polskich- ofiar totalitaryzmu.
Wydarzenie współfinansowane przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej.
https://fwpn.org.pl/

Najczęściej czytane

fot. Piotr Gawroński
Data publikacji:
W sobotę, 22 czerwca odbył się koncert podsumowujący rok edukacji artystycznej 2023/24 prowadzonej w Centrum Kultury w Połczynie-Zdroju. W programie koncertu zaprezentowały się zespoły, które w ostatn…
więcej informacji
plakat
Data publikacji:
Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Połczynie-Zdroju informuje, że od 1 sierpnia do 30 września 2024 r. można składać wnioski o jednorazowe świadczenie w postaci bonu energetycznego.  🔷Wnioski…
więcej informacji
OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE 04-05.07.2024 R.
Data publikacji:
OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE 04-05.07.2024 R. MOŻLIWE BURZE…
więcej informacji