Burmistrz Połczyna-Zdroju uruchamia prace nad historią naszej Gminy
Historia Gminy Połczyn-Zdrój należy do najciekawszych na całym Pomorzu Zachodnim. Naszym obowiązkiem niecierpiącym zwłoki jest opracowanie kompendium wiedzy dla przyszłych pokoleń mówiącej o naszej obecności na ziemiach zachodnich, ponieważ wielu świadków i uczestników tej historii odchodzi. Dlatego Burmistrz Połczyna-Zdroju Sebastian Witek zabiega, aby badaniem niewyjaśnionych do końca wątków oraz opisem historii naszej miejscowości oraz okolic zajęli się naukowcy i specjaliści w tej dziedzinie.
Jedną z takich osób jest dr Paweł Janowski zaproszony do Połczyna-Zdroju przez Dyrektora Centrum Kultury Krzysztofa Szewczuka. Nasz Gość to historyk, pracownik naukowy KUL. Pracował w Instytucie Leksykografii (wydawca 20-tomowej “Encyklopedii katolickiej”) i Ośrodku Badań nad Polonią i Duszpasterstwem Polonijnym. Jest autorem artykułów naukowych, kilku książek i kilkuset haseł. Współautor najnowszej publikacji “Alfabet Solidarności”. Członek Stowarzyszenia “Wspólnota Polska” i Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.
Co ciekawe Pan Doktor to rodowity połczynianin, był m.in. tłumaczem na początku lat dziewięćdziesiątych opisu herbu naszej miejscowości, współpracował także z Gminą przed laty jako redaktor serii “Pomorza środkowe - dzieje i kultura”, w ramach której ukazały się “Wspomnienia mieszkańców Połczyna-Zdroju” oraz opracowana została historia połczyńskich salezjanek “Salezjanki w Połczynie-Zdroju w latach 1946-2006”.
Burmistrz Połczyna-Zdroju pragnie uruchomić dalsze prace nad historią naszej miejscowości i wydanie kolejnych wspomnień, opracowań naukowych i wydawnictw źródłowych. Doktor Paweł Janowski, podczas roboczego spotkania z Burmistrzem zaprezentował część wyników prowadzonych badań, realizowanych w ostatnich latach w archiwach i bibliotekach w całej Polsce. Dzięki życzliwości Burmistrza prace te będą kontynuowane, a ich wyniki w przyszłym roku zostaną opublikowane i udostępnione Mieszkańcom. Pan Doktor przeprowadzi także analizy najbardziej nurtujących zagadek historycznych dotyczących naszej miejscowości, według zasad określonych w metodologii nauk historycznych, gwarantując tym samym rzeczowość i fachowość prowadzonych analiz.