Data publikacji
Mieszkańcy

Stacja Połczyn, kierunek Rąbino

Burmistrz Sebastian Witek inicjuje prace w celu utworzenia połączenia kolejowego do Połczyna-Zdroju

Połączenia kolejowe zniknęły z połczyńskiego krajobrazu ponad dwie dekady temu, utrudniając życie mieszkańców, rozwój miasta i dotarcie do uzdrowiska przez kuracjuszy. W dniu 16 sierpnia 2023 r. Burmistrz Sebastian Witek wystąpił z inicjatywą zbudowania zupełnie nowej linii, do najbliżej położonej miejscowości ze stacją kolejową - Rąbina. 

W piśmie skierowanym do Anety Krawiec, Wójta Gminy Rąbino, Burmistrz Połczyna-Zdroju zaprasza do współpracy w sprawie budowy takiego połączenia. Problem wykluczenia komunikacyjnego regionu zgłaszał już wcześniej, nie tylko Ministrowi  Spraw Wewnętrznych i Administracji Pawłowi Szefernakerowi, ale także bezpośrednio Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejowi Dudzie, podczas oficjalnej wizyty w Połczynie-Zdroju w dniu 29 maja 2023 roku, co spotkało się z dużym zainteresowaniem. 

- Problemy komunikacyjne przerastają możliwości niewielkiej gminy, która działa w pojedynkę. Potrzebne jest zainteresowanie i wsparcie instytucji zewnętrznych, o co dużo łatwiej zabiegać wspólnie – pisze w liście do władz Rąbina Burmistrz Sebastian Witek.  - Dlatego konieczne jest połączenie sił naszych samorządów, na czym niewątpliwie skorzystają zarówno przedsiębiorcy, jak i nasi mieszkańcy. Ci ostatni wielokrotnie artykułują swoje potrzeby komunikacyjne, czy to poprzez rozmaite fora internetowe, pisemnie, czy też formułując różnorodne inicjatywy oddolne, mające na celu przywrócenie połączeń kolejowych w naszym regionie. 
W czasie od wizyty Prezydenta połczyński samorząd skupił się na pracach mających na celu określenie możliwych przebiegów tras. Opracowano wstępne trasy przejazdu przede wszystkim po terenach należących do właścicieli publicznych, zarówno najkrótsze, jak i  uwzględniające jak największą liczbę miejscowości. W najbliższym czasie powinno dojść do spotkania mającego na celu określenie frontu wspólnych działań możliwych do przeprowadzenia w tej sprawie, a także uzgodnienie stanowisk gmin w kwestii ostatecznego przebiegu trasy. Kolejnym krokiem będą starania o pomoc władz centralnych o utworzenie nowej linii.
Likwidacja linii kolejowej łączącej Połczyn-Zdrój z resztą Polski to strata , która cały czas  ma kolosalne znaczenie  dla prawidłowego funkcjonowania miasta, jako znanego kurortu  i miejscowości atrakcyjnej turystycznie. Brak połączeń kolejowych w znacznym stopniu ogranicza rozwój uzdrowiska. Połczyn-Zdrój, aby móc się rozwijać jako kurort, musi być przyjazny dla ludzi chorych, dla których kolej jest często jedynym, najmniej uciążliwym dla zdrowia i najwygodniejszym  sposobem podróżowania. Wiele osób niepełnosprawnych chce do miasta przyjeżdżać i korzystać z doskonałej bazy rehabilitacyjnej. Dla ludzi na wózkach inwalidzkich – możliwość przyjazdu pociągiem to często warunek, aby zdecydowali się na kurację w Połczynie-Zdroju. Istnienie kolei jest również wartością z punktu widzenia turystyki.
Ostatni pociąg pasażerski opuścił stację 29 maja 1999 roku. W nocy z 17 na 18 lipca 2012 roku budynek dworca, w którym mieszkały trzy rodziny, doszczętnie spłonął podczas pożaru. Tego samego roku rozebrano układ torowy stacji, pozostawiając jedynie urwaną linię od strony stacji Świdwin, którą rozebrano 2 lata później. W 2018 wyburzono zniszczony budynek dworca oraz wieżę ciśnień – tuż przed końcem poprzedniej kadencji.

Najczęściej czytane

fot. Piotr Gawroński
Data publikacji:
W sobotę, 22 czerwca odbył się koncert podsumowujący rok edukacji artystycznej 2023/24 prowadzonej w Centrum Kultury w Połczynie-Zdroju. W programie koncertu zaprezentowały się zespoły, które w ostatn…
więcej informacji
plakat
Data publikacji:
Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Połczynie-Zdroju informuje, że od 1 sierpnia do 30 września 2024 r. można składać wnioski o jednorazowe świadczenie w postaci bonu energetycznego.  🔷Wnioski…
więcej informacji
OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE 04-05.07.2024 R.
Data publikacji:
OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE 04-05.07.2024 R. MOŻLIWE BURZE…
więcej informacji