Data publikacji

DOSTAŁEŚ SMS-A Z PROŚBĄ O DOPŁATĘ DO PRZESYŁKI? UWAŻAJ TO MOŻE BYĆ OSZUSTWO!

Wciąż pojawiają się sposoby, którymi przestępcy próbują pozbawić nas naszych pieniędzy. W ostatnim czasie internetowi oszuści coraz chętniej podszywają się pod firmy kurierskie i wysyłają SMS-y z linkiem do strony, na której należy dokonać rzekomej dopłaty do przesyłki i tym samym umożliwić im wyłudzenie środków z konta bankowego. Kilka dni temu mieszkaniec powiatu świdwińskiego dostał SMS-a z prośbą o taką właśnie dopłatę w wysokości kilkudziesięciu groszy.
Oszuści ciągle modyfikują swoje metody działania i korzystają z każdej nadarzającej się okazji, aby wprowadzić w błąd i wykorzystać zaufanie niczego niepodejrzewających osób. Coraz chętniej podszywają się pod firmy kurierskie i wysyłają SMS-y z informacją o konieczności dopłaty do przesyłki. Zazwyczaj kwota, jaką należy wpłacić, jest bardzo niska-w granicach 1 zł. W wiadomości podany jest także link, który przekierowuje potencjalną ofiarę na stronę łudząco podobną do strony banku bądź operatora płatności, gdzie nieświadoma osoba wprowadza wrażliwe dane dotyczące konta takie jak login czy hasło i umożliwia tym samym przechwycenie tych danych przez oszustów. Ktoś, kto często otrzymuje paczki, jest łatwym celem dla przestępców, zwłaszcza jeśli oczekuje akurat na przesyłkę.

W innym wariancie wspomnianej metody oszuści w wiadomości przesyłają link do aplikacji, które infekują telefon. W ten sposób niepowołane osoby mogą wyciągać hasła do aplikacji bankowych, czy też przekierowywać SMS-y, dzięki czemu przejmują kontrolę nad konkretnym kontem bankowym. Telefony są bardzo często na celowniku oszustów. Głównie dlatego, że są gorzej zabezpieczane przed tego typu atakami niż komputery osobiste.

Kilka dni temu ofiarą takiego oszustwa padł mieszkaniec powiatu świdwińskiego z prośbą o dopłatę do przesyłki w wysokości kilkudziesięciu groszy. Mężczyzna kliknął w link dołączony do feralnej wiadomości, po czym przelał „brakującą kwotę”. Jak się później okazało, z jego konta zamiast kilkudziesięciu groszy, zniknęło kilka tysięcy złotych!

Policja apeluje o ostrożność i dokładne czytanie wiadomości od rzekomych operatorów czy kurierów. Poświęcenie kilku sekund na zweryfikowanie, jaką transakcję mamy zaakceptować, może uratować nas przed utratą pieniędzy.

Policja

Ostrzeżenie

źródło: Komenda Powiatowa Policji w Świdwinie

Najczęściej czytane

Ostrzeżenie
Data publikacji:
więcej informacji
Droga Połczyn-Świdwin
Data publikacji:
Projekt na przebudowę drogi wojewódzkiej nr 152 na odcinku Świdwin –Połczyn-Zdrój otrzymał Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej. Jest to ostatni dokument, wieńczący pracę projektową. Przebudow…
więcej informacji
WOŚP
Data publikacji:
Już 31 stycznia Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy po raz 29 zagra w naszym kraju.  Mamy jeszcze w pamięci tę doskonałą atmosferę towarzyszącą 28. Finałowi WOŚP.      W tym roku, z racji obowiązujący…
więcej informacji