Data publikacji
Mieszkańcy

Firmy szukają pracowników. Połczyńskie szkoły mogą ich wykształcić

Spotkanie w sprawie utworzenia nowego kierunku nauczania

17.01.2023 r. na zaproszenie Burmistrza Połczyna-Zdroju Sebastiana Witka obyło się spotkanie z przedstawicielami połczyńskiego browaru oraz Zespołu Szkół w Połczynie-Zdroju. Chodzi o utworzenie nowych kierunków nauczania ponadpodstawowego zorientowanych na potrzeby miejscowych firm.
Brak fachowej kadry to jeden z głównych problemów zgłaszanych przez połczyńskich przedsiębiorców. Jedną z możliwości jego rozwiązania jest wykształcenie przyszłego pracownika w miejscowych szkołach, zapewnienie mu praktyki na miejscu i pod fachowym okiem oraz późniejszego zatrudnienia. To także sposób na zatrzymanie ludzi młodych na miejscu, w rodzinnej gminie.
Stworzenie takiego cyklu od podstaw było tematem pierwszego spotkania, w którym uczestniczyła Dyrektor ZS Krystyna Kawicz-Żabska oraz Jaromir Kaczanowski, Dyrektor Handlowy Browaru Połczyn, który jako pierwszy zgłosił akces do takiego projektu. Preferowany przez browar kierunek nauczania związany jest z obsługą maszyn rozlewniczych.
Załogi do obsługi tego rodzaju sprzętu potrzeba także w innych zakładach znajdujących się na terenie gminy. Dlatego ustalono, że niebawem odbędzie się kolejne spotkanie, na które zostaną zaproszeni przedstawiciele tych firm. Jak wstępnie zadeklarowała Pani Dyrektor ZS, nauka mogłaby się odbywać na poziomie Szkoły Branżowej I stopnia, która przygotowywałaby kandydatów do wykonywania zawodu. Specjalna klasa mogłaby ruszyć od nowego roku szkolnego. Gmina Połczyn-Zdrój zadeklarowała daleko idącą pomoc w rekrutacji.
W spotkaniu uczestniczyli także Zastępca Burmistrza Emilia Mazur, Sekretarz Gminy Jacek Brzozowski oraz Zastępca Kierownika Wydział Edukacji UM Honorata Rogalska.
To kolejne z działań podejmowanych przez Gminę Połczyn-Zdrój w celu promocji połczyńskiej szkoły średniej, zgodnie z porozumieniem jakie Burmistrz Połczyna-Zdroju zawarł z Panią Dyrektor Zespołu Szkół.
- W interesie gminy i każdego jej mieszkańca leży utrzymanie tej szkoły i zadbane o to, aby kolejne pokolenia połczyniaków mogły korzystać z dobrodziejstwa posiadania szkoły ponadpodstawowej u nas, na miejscu – podkreśla Burmistrz S. Witek. - Dlatego posłanie do niej dzieci to nie tylko wygoda i inne korzyści, ale także lokalny patriotyzm.

Spotkanie w sprawie utworzenia nowego kierunku nauczania

 

Najczęściej czytane

UWAGA! MOŻLIWE PRZYMROZKI 27-28 MARCA 2023
Data publikacji:
  • Mieszkańcy
więcej informacji
Miejsce programowania robota
Data publikacji:
  • Mieszkańcy
Nowoczesne urządzenia techniczne są coraz bardziej obecne w naszym codziennym życiu. Ułatwiają naukę i pracę, pomagają w sporcie, dostarczają rozrywki. Dlatego w Szkole Podstawowej nr 1 im. Adama Mick…
więcej informacji