Data publikacji

Klasa II a i Dzień Kota

Wspólne zdjęcie organizatorów II a z wychowawczynią

Dzieci z klasy II a SP 1 wraz z rodzicami i wychowawczynią przygotowały gazetkę poświęconą wąsatym czworonogom. 17 lutego uczennice i uczniowie klas I-III  dołączyli do swojej garderoby kocie akcenty. Były to opaski z kocimi uszami, wąsy, ogony, bluzki z podobiznami kotów, a także naklejki z kotem w roli głównej. Dziękujemy za wspólną zabawę.

Człowiek udomowił wąsatego czworonoga prawie 10 tysięcy lat temu. Na pomysł, by 17 lutego ustanowić Światowym Dniem Kota, wpadli Włosi. W Polsce pierwsze obchody „Dnia Kota ” miały miejsce w 2006 roku.
Właściciele tych sympatycznych czworonogów doskonale wiedzą, że każdy kot jest wyjątkowy: ma niepowtarzalną osobowość, urodę i słynny koci wdzięk. Dla każdego, to właśnie jego kot jest tym najmilszym, najsprytniejszym, najzabawniejszym. 

Dzień Kota to jednak nie tylko oddanie hołdu najpopularniejszemu zwierzęciu domowemu na świecie, ale również inicjatywa mająca na celu uwrażliwienie społeczeństwa na problem bezdomnych i głodujących kotów. W Polsce jest około 17 tysięcy bezdomnych kotów.

Z okazji Światowego Dnia Kota wszystkim Mruczkom, Kiciom, Kociakom, Kocurkom, kotom małym, średnim i wielkim, życzymy, by nigdy im nie zabrakło ciepłego miejsca do spania, miski pełnej przysmaków, okazji do dobrej zabawy oraz rąk chętnych do głaskania i drapania za uchem.

Ciekawostki o kotach  
•Kot spędza średnio 2/3 doby na drzemce. Oznacza to, że dziewięcioletni kot przespał całe sześć lat swojego życia.
•Koty blisko 1/3 czasu, w którym nie śpią, wykorzystują na mycie się.
•Koty wydają z siebie ok. 100 różnych dźwięków, psy natomiast tylko ok. 10.
•Koci słuch jest lepszy niż słuch psa.
•Maksymalna prędkość biegnącego kota to 49km/h.
•Kot może skoczyć jednym susem na wysokość  5 razy większa niż długość jego rozprostowanego ciała.
•Koty mają zazwyczaj po 12 wąsów z każdej strony pyszczka.
•Każdy koci nos jest pokryty niepowtarzalnym wzorem linii, które tworzą unikalny wzór tak samo jak linie papilarne na opuszkach palców człowieka.

Powiedzenia o kotach:
„Pies przyjdzie na zawołanie, kot odbierze wiadomość                                                                    i skontaktuje się z tobą w wolnej chwili.”
Mary Bly
„Kot działa według zasady: proś, a może Ci dam”.
Joseph Wood Krutch
„Każdy z właścicieli wie, że nie posiada kota na własność”.
Ellen Perry Berkeley
„Kotom bez trudu udaje się to, co nie jest dane człowiekowi: iść przez życie nie czyniąc hałasu”.
Ernest Hemingway
„Psy mają swoich panów, koty – służących”.
Rita Moe Brown

Najczęściej czytane

Przerwa w dostawie wody
Data publikacji:
W związku z inwestycją wymiany sieci wodociągowej oraz sanitarnej w ulicy Chopina w Połczynie-Zdroju mogą nastąpić chwilowe i nagłe spadki ciśnienia jak również braki w dostawie wody dla mieszkańców u…
więcej informacji
Ulica 5 marca
Data publikacji:
Inwestor z wyobraźnią przekształci to miejsce w prestiżowy adres. Jedna z dwóch ostatnich kamienic inwestycyjnych w historycznym centrum uzdrowiska Połczyn-Zdrój czeka na nowego właściciela. Cena wywo…
więcej informacji
Sanatorium Irena. Archiwum UM w Połczynie-Zdroju
Data publikacji:
Mieszkańcy Połczyna-Zdroju i władze miasta przygotowali wspólną petycję, która ma zwolnić mieszkańców miejscowości sanatoryjnych z ponoszenia opłaty podczas korzystania z zabiegów w miejscu swojego za…
więcej informacji