Data publikacji

Kolejna terapia wdrożona w nowym ośrodku w Toporzyku

Kolejna terapia wdrożona w nowym ośrodku w Toporzyku

Od 12 stycznia 2021 r. podopieczni OREW w Toporzyku (gm. Połczyn-Zdrój) korzystają z zajęć hipoterapii. Do nowej placówki zapisują się już kolejne dzieci.

Nowym rodzajem terapii objęte są wszystkie dzieci uczęszczające do szkoły. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu w Ośrodku Hipoterapii i Rekreacji Konnej w Zarańsku i prowadzone są przez wykwalifikowanych hipoterapeutów.
Ośrodek Rehabilitacyjno - Edukacyjno - Wychowawczy w Toporzyku rozpoczął działalność kilkanaście dni temu. Mimo to prężnie się rozwija. W dzień otwarcia przysłowiowy „pierwszy dzwonek” usłyszała 6 dzieci. W tej chwili do szkoły zapisały się kolejne. Przypomnijmy także, że niedawno ruszyły także zajęcia z wczesnego wspomagania rozwoju. To oczywiście nie jest ostatnie słowo placówki powstałej w miejscu dotychczasowej Szkoły Podstawowej w Toporzyku. O szczegółach będziemy informować na bieżąco.
- Jest to pierwsza tego typu placówka w gminie Połczyn-Zdrój – informuje Burmistrz Połczyna Sebastian Witek. - To bardzo potrzebne miejsce, które dzięki pomocy wielu życzliwych osób i instytucji, ruszyło na początku roku. Budynek ma odmienione wnętrza i świetne warunki dla dzieci. Nauka i rehabilitacja w ośrodku są bezpłatne, a dołączyć można w każdej chwili.
Na czym dokładnie polega hipoterapia? To metoda rehabilitacji psychoruchowej, która odbywa się przy udziale koni. Ma zastosowanie w każdym wieku, jednak wykorzystywana jest szczególnie w rehabilitacji dzieci i młodzieży. Dla najmłodszych, kontakt z koniem jest często niezastąpionym źródłem pomocy, a  korzyści płynące z obcowania z tymi zwierzętami są ogromne.
Poza pacjentem i zwierzęciem, w sesji terapeutycznej uczestniczą zazwyczaj dwie osoby - jedna z nich prowadzi konia i dba o zachowanie bezpieczeństwa, natomiast druga odpowiada za przeprowadzanie ćwiczeń terapeutycznych z pacjentem. Cała sesja trwa zazwyczaj około pół godziny i zaczyna się od zapoznania pacjenta z koniem z ziemi - jest to etap powstawania więzi emocjonalnej i pokonywania lęków. Mali pacjenci uczestniczą wtedy w czesaniu konia, głaszczą go i ogólnie oswajają się z obecnością dużego zwierzęcia. Podczas jazdy terapeuta prosi o wykonywanie różnych ćwiczeń - dotykanie konia w konkretnych miejscach podczas jego ruchu i przyjmowanie określonych pozycji ciała przez pacjenta. Czasem do pasa przypięte są różne zabawki, które pomagają w przeprowadzaniu terapii.

Dzięki hipoterapii pacjentom może być łatwiej pokonywać lęki, budować więzi, wyrażać swoje emocje i komunikować się ze światem. Rehabilitacja poprzez hipoterapię pomaga nie tylko dzieciom zmagającym się z autyzmem, zespołem Downa czy porażeniem mózgowym, ale także z nieprawidłowym wzorcem chodu czy po amputacjach.

Najczęściej czytane

Międzyszkolny konkurs BBC Expert
Data publikacji:
25 marca uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika zajęli I miejsce w konkursie wiedzy o krajach anglojęzycznych BBC Expert zorganizowanym przez PSP1 im. Orła Biełego w Świdwinie.  W zm…
więcej informacji
Przywitanie wiosny w Szkole Podstawowej nr 2
Data publikacji:
Pierwszy Dzień Wiosny inaczej niż dotychczas spędziliśmy w szkole, ze względu na niesprzyjającą aurę, ale bawiliśmy się wyśmienicie. W zeszłym roku witaliśmy wiosnę na sportowo - uczniowie brali udzia…
więcej informacji
Gra miejska wciągnęła gości
Data publikacji:
25 marca 2024 r. Połczyn-Zdrój odwiedziła grupa uczniów z Zespołu Szkół w Czaplinku. Była to młodzież z II klasy Technikum Organizacji Turystyki pod opieką wykładowcy Marty Gańskiej.  Młodzież w ramac…
więcej informacji