Data publikacji

MOJA PIERWSZA EDUKACJA PRAWNA - POLICYJNA LEKCJA O PRAWACH, OBOWIĄZKACH I ODPOWIEDZIALNOŚCI KARNEJ

MOJA PIERWSZA EDUKACJA PRAWNA - POLICYJNA LEKCJA O PRAWACH, OBOWIĄZKACH I ODPOWIEDZIALNOŚCI KARNEJ

We wtorek odbyło się spotkanie dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Połczynie-Zdroju, podczas którego mówiliśmy o odpowiedzialności. Edukacja ma uświadomić uczniów o odpowiedzialności wieku dziecięcego, młodzieńczego i osoby dorosłej.

Policjantka z Komendy Powiatowej Policji w Świdwinie spotkała się z uczniami najstarszych klas Szkoły Podstawowej nr w Połczynie-Zdroju. Mundurowa pogadankę rozpoczęła od wyjaśnienia bardzo ważnych sformułowań jak prawo, obowiązek i uprawnienie a także rozmawiała z uczniami o przemocy, której mogą doświadczyć w domu, szkole lub wśród grupy rówieśniczej.

Kolejnym poruszonym tematem podczas spotkania było zwrócenie uwagi młodych ludzi na kwestie związane z odpowiedzialnością za ich zachowanie. Policjantka wyjaśniła uczniom definicję czynu karalnego oraz tłumaczyła, czym różni się on od przestępstwa. Przedstawiła zasady na jakich odpowiada za takie właśnie zachowanie osoba, która nie ma jeszcze ukończonych 18 lat. Fakt, że w rozumieniu prawa nie jest pełnoletnią nie stoi w sprzeczności z tym, że może być pociągnięta do odpowiedzialności karnej za swoje prawem zabronione zachowanie.

W rozmowie z uczniami przedstawiono różne aspekty demoralizacji nieletnich. Wskazywano też, że nieodpowiedzialne i bezmyślne zachowanie, często tylko po to, by zaimponować kolegom, może znacząco wpłynąć na ich dorosłe życie.

Na koniec spotkania funkcjonariusze omówili zasady ochrony własnej prywatności oraz danych osobowych. Mundurowi wymienili również możliwe źródła wsparcia w sytuacji cyberprzemocy. Przestrzegali, że nikt w sieci nie jest anonimowy.

Materiał st. asp. Katarzyny Kopacz

Najczęściej czytane

Droga Połczyn-ŚWIDWIN
Data publikacji:
#POŁCZYNPLACBUDOWY Na wiosnę startuje przebudowa drogi wojewódzkiej nr 152 na odcinku Świdwin – Połczyn-Zdrój! Tym samym ziszcza się inwestycja, o którą od dawna zabiegał Burmistrz Połczyna-Zdroju Seb…
więcej informacji
Harmonogram
Data publikacji:
  • Kultura
Mamy to, znamy już pełna listę artystów, którzy wystąpią na naszej WOŚP-owej scenie w kinie Goplana. Jest kilka niespodzianek, gwarantowana dobra zabawa i oczywiście ciekawych licytacji. HARMONORAM KO…
więcej informacji
Rymowanka
Data publikacji:
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego ogłasza III Ogólnopolski Konkurs dla Dzieci na Rymowankę o Bezpieczeństwie w Gospodarstwie Rolnym Zapraszamy dzieci rolników ubezpieczonych w KRUS do udziału…
więcej informacji