Data publikacji

Pod dachami… Połczyna

Kamienica na skrzyżowaniu Mariackiej i Grunwaldzkiej

#POŁCZYNPLACBUDOWY Kamienica na skrzyżowaniu ulic Grunwaldzkiej i Mariackiej w trakcie remontu. Wymieniany jest newralgiczny element budynku – dach. Taka sama inwestycja prowadzona jest także na wielu innych budynkach. W tym roku aż na dziesięciu.
Koszt robót na Mariackiej to kwota 126 647,61 zł. Udział Gminy Połczyn-Zdrój wynosi 66%. To nie wszystko. Prace zmierzające do wymiany dachu prowadzone są także na innych budynkach. 
W tej chwili trwa wymiana pokrycia dachowego i remont kominów na kamienicach będących w całości własnością gminy. Chodzi m.in. o budynek przy ul. Traugutta 28,gdzie dodatkowo wykonywane są prace przy elewacji budynku, a także przy ul. Warszawskiej 17, gdzie zakończono naprawę dachu i kominów. Analogicznie sytuacja wygląda na budynku przy ul. Grunwaldzkiej 30A (remont komina i dachu). Łączna wartość wymienionych wyżej robót opiewa na kwotę 65 124,24 zł.

Dodajmy, że tylko w tym roku gminna spółka PPK już zrealizowała, bądź jest w trakcie wymiany dachów i remontu kominów na budynkach przy ul. Mariackiej 1A, ul. Traugutta 18, i Polnej 28na łączną kwotę108 673,91 zł.
W planach są kolejne remonty, dla których już ogłoszono zapytania ofertowe. Są to Wspólnoty Mieszkaniowe pod adresami: Demokracji 6, Łęgi 40, Mariacka 7 – planowany koszt robót to kwota 161 113,34 zł.
Dlaczego wymieniane są dachy? Stan wielu kamienic w mieście wskazuje na to, aby zaczynać remonty właśnie od tego elementu. Znaczącym utrudnieniem w działaniach jest jednak ogromne zadłużenie zasobu komunalnego. Na dziś wynosi ono aż 2 366 239,28 zł, w tym odsetki 432 946,63 zł.
Trzeba pamiętać, że każda wspólnota mieszkaniowa finansuje swoje remonty z wpłat mieszkańców na fundusz remontowy. W przypadku, gdy właścicielem części lokali jest gmina – dokłada się również ona, czyniąc to z pieniędzy podatników. Jeśli wpłat czynszów oraz na fundusz remontowy nie ma, trudno się dziwić, że nie ma i remontów. Trudno też oczekiwać, aby remont kamienicy w której nie ma wpłat na fundusz, odbył się kosztem innych podatników. 

Przypomnijmy, że od maja 2020 roku Gmina Połczyn-Zdrój wprowadziła program redukcji zadłużenia mieszkań komunalnych. Zaległości zamiast spłacać, można po prostu odpracować.
Rozwiązanie adresowane jest do zadłużonych lokatorów, będących w trudnej sytuacji  materialnej lub życiowej. Zadłużeni nie muszą pracować sami. Jeśli nie czują się na siłach np. ze względu na wiek, mogą wskazać inną pełnoletnią osobę (np. syna), która zgodzi się pracować za nich. Podanie o uczestnictwo w programie należy składać do Połczyńskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego Sp. z o.o. Odpracowywanie nie jest formą zatrudnienia i nie towarzyszą mu benefity z tym związane, jak np. ubezpieczenie. Odpracowanie jest świadczeniem rzeczowym, które gmina przyjmuje zamiast świadczenia pieniężnego. To możliwość zniwelowania długów, której dotąd nie było.

Kto może ubiegać się o spłatę zadłużenia za lokal? Wszyscy zadłużeni, w tym ci, którym już wypowiedziano umowę. Muszą też znajdować się w trudnej sytuacji życiowej, co potwierdzi MGOPS. Podania w tej sprawie należy składać do gminnego zarządcy nieruchomości, czyli Połczyńskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego Sp. z o. o. Tam zostanie spisane porozumienie, jakie prace mają zostać wykonane. Powinny być one dopasowane z jednej strony do potrzeb gminy, a z drugiej – do umiejętności dłużnika. Praca więc może odbywać się zarówno w zamieszkiwanym budynku gminnym, jak i w miejskim Parku. Wartość prac wyceniono na 17 zł/godzinę netto.
 

Najczęściej czytane

Policja
Data publikacji:
 
więcej informacji
Burmistrz i jurorzy
Data publikacji:
W czwartek 22 lipca, podczas pierwszego dnia trwającego właśnie festiwalu Połczyn. Festiwal Ulicy, Burmistrz Połczyna-Zdroju Sebastian Witek spotkał się ze znamienitymi Jurorami: Zbigniewem Krzywański…
więcej informacji
I DZIEŃ FESTIWALU POŁCZYN. FESTIWAL ULICY
Data publikacji:
Mamy za sobą pierwszy dzień Połczyn. Festiwal Ulicy. Na festiwalowej scenie przy Placu Wolności zaprezentowały się zespoły: Potargani., Tattva, WHOISWHO, Rockin'birds, The Klezmafon, Restless Sea, Cal…
więcej informacji