Data publikacji

Spotkanie z Panią Kanclerz w Templinie

Od lewej Burmistrz Templina, Kanclerz Niemiec, Burmistrz Połczyna, małżonka Burmistrza Templina

Kanclerz Niemiec Angela Merkel spotkała się z Burmistrzem Połczyna-Zdroju Sebastianem Witkiem. Spotkanie miało charakter kurtuazyjny. Niewykluczona jest rewizyta.

W ostatni piątek (10.09.2021 r.) w liczącym ponad 16 tys. mieszkańców Templinie odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod nowe przedszkole. Angela Merkel posadziła też drzewo w parku miejskim. Templin jest miastem partnerskim Połczyna-Zdroju i jednocześnie miejscowością rodzinną Pani Kanclerz. 
- Podczas mojej pracy politycznej mogłam podróżować i poznawać wiele krajów na całym świecie – powiedziała Kanclerz. - Ale to, że mogę być tu dzisiaj z wami jako honorowy obywatel mojego 750-letniego rodzinnego miasta Templin, napawa mnie dumą. 

Kanclerz jest honorową obywatelką Templina od 2019 roku. Rodzina Angeli Merkel przeniosła się tam z Hamburga kilka miesięcy po jej narodzinach, zaś rodzeństwo nadal tam mieszka. Jej ojciec był w Templinie pastorem.
- Pani Kanclerz to osoba niezwykle sympatyczna, ciepła i otwarta na innych- mówi Burmistrz Połczyna-Zdroju Sebastian Witek. - Jedną z wielu spraw, która mnie bardzo pozytywnie zaskoczyła, była ochrona w postaci zaledwie kilku Policjantów i osobistego ochroniarza. Patrząc na reakcję tłumnie przybyłych mieszkańców, spontanicznie reagujących na obecność Pani Kanclerz już wiem, że większa ochrona byłaby zbyteczna. Na poziom tak dużego zaufania pracuje się ciężko latami. Niestety Pani Kanclerz niedługo odchodzi na zasłużoną emeryturę, a to wielka szkoda, gdyż odchodzi historycznie najbardziej propolski polityk. Być może spotkamy się jeszcze z Panią Angelą Merkel w Połczynie-Zdroju, gdyż osobiście przekazałem zaproszenie, które zostało przyjęte z dużym zainteresowaniem.
Burmistrz przekazał także suweniry w postaci lokalnych produktów, takich jak miody. 
- Dzięki swojej przelotnej wizycie w piątek Merkel dotrzymała obietnicy z 2019 roku, kiedy Templin zaoferował jej tę godność - powiedział Burmistrz Templina Detlef Tabbert. – Ma wiele doktoratów honoris causa, ale tylko jedno honorowe obywatelstwo – powiedział.

Angela Merkel pochodzi z rodziny o częściowo polskich korzeniach. Dziadek Merkel ze strony ojca, Ludwik Marian Kaźmierczak (1896–1959), pochodził z Poznania.

Pani Kanclerz otrzymała miody z okolic Połczyna-Zdroju

 

Najczęściej czytane

Dentobus „Pod Jarzębinką”
Data publikacji:
W dniu 02 grudnia 2021 r. Przedszkole Samorządowe „Pod Jarzębinką” w Połczynie- Zdroju było kolejną placówką oświatową na terenie Gminy Połczyn – Zdrój, w której dokonano przeglądu stomatologicznego i…
więcej informacji
Dobry Omen w Urzędzie
Data publikacji:
O tym, że zespołu disco show - Klub Tańca i Fitness OMEN wraz z instruktorką Iwoną Kruk jest dobry w tym co robi, nie trzeba przekonywać już nikogo. Zdobyli Mistrzostwo Polski. W czwartek (02.12.2021…
więcej informacji
Wszyscy autorzy komiksu
Data publikacji:
W ramach realizowanego programu „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025” w Przedszkolu Samorządowym „Słoneczna Kraina” w Redle odbyło się spotkanie warsztatowe z Panem Zbigniewem…
więcej informacji