Data publikacji

Szwajcaria Połczyńska: pięć „kantonów” łączy siły

Szwajcaria Połczyńska: pięć „kantonów” łączy siły

#SzwajcariaPołczyńska Idea odtworzenia historycznego mikroregionu Szwajcarii Połczyńskiej połączyła pięć samorządów gminnych i samorząd województwa zachodniopomorskiego. Wczoraj (05.10.2022 r.) w Rusinowie (gmina Świdwin) podpisano szczegółowe umowy o współpracy oraz powołano Ambasadora Szwajcarii Połczyńskiej – Panią Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Annę Bańkowską.

To kolejny krok, po podpisanych w sierpniu br. w Złocieńcu listów intencyjnych. Obecnie skonkretyzowane zostały zasady współpracy. Od teraz Burmistrz każdej z pięciu gmin tworzących mikroregion będzie mógł osobiście udzielać nieodpłatnej zgody na korzystanie z logo przez przedsiębiorców. Ich wsparcie jest jednym z celów powstania marki. Każdy bowiem produkt oznakowany logo zwielokrotni przekaz i spowoduje zwiększenie zainteresowania marką w województwie, a nawet w kraju. W ten sposób każdy używający logo wesprze pozostałych, a także wyłączy się do promocji swojego regionu.

Sygnatariuszami umów byli Burmistrz Połczyna-Zdroju Sebastian Witek, Burmistrz Złocieńca Krzysztof Zacharzewski, Wójt Gminy Świdwin Kazimierz Lechocki, Zastępca Burmistrza Barwic Robert Zborowski oraz Zastępca Burmistrza Czaplinka Janusz Bartczak.

Strony umowy zobowiązały się do współpracy w zakresie promocji i rozwoju mikroregionu „Szwajcaria Połczyńska”, rozumianego jako obszar na terenie gminy Połczyn-Zdrój, gminy Złocieniec, gminy wiejskiej Świdwin, gminy Barwice i gminy Czaplinek. Współpraca odbywać się będzie na płaszczyznach służących m.in. rozwojowi gospodarczemu, rozwojowi turystyki, kultury i promocji. W szczególności polegać będzie na staraniach o upowszechnianie logo regionu Szwajcarii Połczyńskiej na produktach regionalnych, w tym produktach spożywczych, a także popularyzacji wiedzy o Szwajcarii Połczyńskiej m.in. na stronach internetowych gmin oraz ich wydawnictwach promocyjnych. Oznakowane logo zostaną także siedziby urzędów i inne miejsca w przestrzeni publicznej, zaś gminy będą zachęcać do jego stosowania przedsiębiorców na własnym terenie.
Przypomnijmy, że już kilkadziesiąt podmiotów znakuje swoje produkty logiem Szwajcarii Połczyńskiej. To przede wszystkim zdrowa żywność, czy obiekty turystyczne, choć wśród korzystających jest również np. producent okien Redan. Wczorajsze spotkanie nie przypadkiem odbyło się w świetlicy wiejskiej w Rusinowie. To w tej miejscowości funkcjonuje jeden z pierwszych przedsiębiorców, którzy dołączyli do marki – Gospodarstwo Pasieczne Stępniak, które przy okazji spotkania zaprezentowało swoje miody.

Porównanie krajobrazów regionu do Szwajcarii funkcjonuje co najmniej od początków ubiegłego wieku, gdy były to jeszcze tereny niemieckie. Napływająca ludność polska nie zmieniła jej, zachwycona przejmującym widokiem okolic. „Pommersche Schweiz” to hasło, które znaleźć można na starych niemieckich kartach pocztowych z urzekającymi krajobrazami. Dzisiejszy region gmin Szwajcarii Połczyńskiej czerpie z tamtych tradycji nazewniczych.

Niemal górskie krajobrazy, szlaki na których trudno spotkać innych ludzi, dziewicze lasy i żeglowne jeziora, a także „pierwiastek długowieczności” – to alternatywa dla pasa nadmorskiego, będąca uzupełnieniem oferty turystycznej pomorza zachodniego. Różnorodność pięciu „kantonów” - gminy Połczyn-Zdrój, Świdwin, Czaplinek, Złocieniec i Barwice – wspólnie przebija ofertą niejeden kurort turystyczny.

Najczęściej czytane

Mikołaj na Placu Wolności w Połczynie-Zdroju!
Data publikacji:
  • Mieszkańcy
Niezawodnie, 6 grudnia o godzinie 10:00 na Placu Wolności w Połczynie-Zdroju pojawił się Mikołaj, aby z Burmistrzem Sebastianem Witkiem w ten jakże radosny dzień przywitać dzieci z gminnych szkół oraz…
więcej informacji
Ogólnopolskim konkursie na projekt rzeźby ,,Sukiennik Szwajcarii Połczyńskiej''-plakat
Data publikacji:
  • Kultura
Gmina Połczyn-Zdrój oraz Urząd Miejski w Połczynie-Zdroju zapraszają do udziału w Ogólnopolskim konkursie na projekt rzeźby ,,Sukiennik Szwajcarii Połczyńskiej’. Celem konkursu jest promowanie marki m…
więcej informacji
Marka Szwajcaria Połczyńska na Uniwersytecie Szczecińskim - Burmistrz i Sekretarz w trakcie prelekcji
Data publikacji:
  • Mieszkańcy
#SzwajcariaPołczyńska Jak robimy markę mikroregionu Szwajcaria Połczyńska i dlaczego nie jest to proste – opowiedzieli podczas prelekcji na największej uczelni na Pomorzu Zachodnim Burmistrz Połczyna-…
więcej informacji