Data publikacji

#SzwajcariaPołczyńska Chorągiew mikroregionu Szwajcarii Połczyńskiej zawisła nad wejściem do Urzędu Miejskiego w Połczynie-Zdroju.

Chorągiew

„Szwajcaria Połczyńska” to unikalny przyrodniczo mikroregion rozciągający się na obszarze gmin Połczyn-Zdrój, Złocieniec, Barwice, Czaplinek i gminy wiejskiej Świdwin. Niezwykły rezerwat – Dolina Pięciu Jezior - to enklawa dzikiej przyrody i jednocześnie serce tej krainy.

Na mapie zurbanizowanej Europy, Szwajcaria Połczyńska jest jednym z ostatnich takich miejsc. Niemal nienaruszony ekosystem upodabnia ją do światowych przyrodniczych unikatów, takich jak Park Yellowstone.

Dlaczego Szwajcaria Połczyńska?

Nazwa funkcjonuje co najmniej od początków ubiegłego wieku, gdy były to jeszcze tereny niemieckie. Napływająca ludność polska nie zmieniła jej, zachwycona przejmującym widokiem okolic. 

Tak jak w Szwajcarii, teren poprzecinany jest wzgórzami, jeziorami i pastwiskami. Rwące strumienie niosą w wąwozach krystalicznie czystą orzeźwiającą wodę, a małe klimatyczne drogi pośród lasów pozwalają zapomnieć o pośpiechu i cywilizacji. 

Tak jak w Szwajcarii, okolica ma wielonarodową spuściznę, w której mieszają się ślady z Niemiec, Izraela, Prus, Rzeczpospolitej, dawnych pomorskich księstw, a dziś także Ukraińskie i Romskie. Przez Połczyn-Zdrój przebiegał dawny główny trakt handlowy – Szlak Solny.
Tak jak w Szwajcarii, jeziora stworzył lodowiec, zaś lasów jest tam jest nawet więcej. Choć w okolicy nie ma prawdziwego lodowca, na zacienionych stokach Doliny Pięciu Jezior śnieg utrzymuje się do przedwiośnia. 

Odkryjcie Szwajcarię Połczyńską!

Najczęściej czytane

Wzór dowodu osobistego
Data publikacji:
Dowód osobisty to dokument który pozwala potwierdzić Twoją tożsamość oraz polskie obywatelstwo. Każdy pełnoletni obywatel który mieszka w Polsce, musi mieć dowód osobisty. Brak ważnego dowodu uniemożl…
więcej informacji
Szwajcaria Połczyńska: pięć „kantonów” łączy siły
Data publikacji:
#SzwajcariaPołczyńska Idea odtworzenia historycznego mikroregionu Szwajcarii Połczyńskiej połączyła pięć samorządów gminnych i samorząd województwa zachodniopomorskiego. Wczoraj (05.10.2022 r.) w Rusi…
więcej informacji
KREATYWNE ZAJĘCIA W FILII BIBLIOTECZNEJ W REDLE
Data publikacji:
Obok połczyńskiego Klubu Młodego Czytelnika aktywnie działają także filie biblioteczne oraz świetlice wiejskie. Prezentujemy zdjęcia z ostatnio zrealizowanych zajęć w Filii Bibliotecznej w Redle, któr…
więcej informacji