Data publikacji
Mieszkańcy

Toporzyk dostał drugie życie

Otwarcie Szkoły w Toporzyku

- Mam nadzieję, że ten cudowny ośrodek będzie się rozwijał - powiedziała Anna Bańkowska w Toporzyku. – Ogarnia mnie wzruszenie (…). To, że udało się słabość przekuć w sukces, to wyjątkowa rzecz – dodał Stanisław Wziątek - oboje Członkowie Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego. – To miejsce dostało drugie życie – podsumował Zachodniopomorski Wicekurator Oświaty Bogusław Ogorzałek podczas uroczystego otwarcia Szkoły Podstawowej z oddziałami przedszkolnymi w Toporzyku.

- Mało która szkoła podstawowa tak zaczyna. Dwóch Marszałków Województwa, Senator, Kurator i inni szanowni i czcigodni goście – dziękował Burmistrz Sebastian Witek. - Tworzyć wyjątkowe projekty, takie jak ten, można tylko wtedy, gdy trafi się na wyjątkowych ludzi. Miałem to szczęście, że na takich trafiłem. To Paulina i Błażej Sokołowscy

Tydzień temu, 27 stycznia 2023 r. odbyła się uroczystość otwarcia Szkoły Podstawowej w Toporzyku. Aby do tego doszło, musiała pracować cała rzesza ludzi. Efektem jest to, że szkoła z Toporzyka nie tylko nie zniknęła, ale bardzo dobrze się rozwija.

- Gdy kończyliśmy działalność szkoły publicznej obiecałem że zrobię wszystko, aby utrzymać w tym miejscu funkcję edukacyjną. To było bardzo ważne dla mieszkańców. I to się udało – przypomina Burmistrz Sebastian Witek. – Czy było warto? Wystarczy posłuchać doskonałej opinii rodziców i dzieci. Ta placówka zapełniła też białą plamę na mapie edukacyjnej gminy. Dzieci potrzebujące wysokospecjalistycznej pomocy musiały codziennie dojeżdżać po kilkadziesiąt kilometrów. Teraz wszystko jest praktycznie na wyciągnięcie ręki.

W uroczystości uczestniczyli, oprócz wcześniej wymienionych Wicemarszałków Województwa i Wicekuratora Oświaty, także Prezes Fundacji „Encephalon” Martyna Ulan,  Państwo Paulina i Błażej Sokołowscy, Senator Rzeczpospolitej Polskiej Janusz Gromek, przedstawiciele różnych instytucji, w tym Dyrektorzy szkół z terenu gminy, uczniowie, rodzice, terapeuci, specjaliści i pracownicy szkoły, a także Radni Rady Miejskiej w Połczynie-Zdroju Adam Słabkowski, Mariusz Rutkowski, Edmund Gradzik, Antoni Okuniewicz i Anna Igiel, Komendant Komisariatu Policji w Połczynie-Zdroju podinsp. Tomasz Możdżeń, Sekretarz Gminy Połczyn-Zdrój Jacek Brzozowski oraz Proboszcz Parafii w Toporzyku ks. Henryk Tomke oraz mieszkańcy Toporzyka i przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich.

Przed rokiem, kiedy w budynku w Toporzyku uruchamiano pierwsze zajęcia, brała w nich udział czwórka dzieci. Dziś jest tu ponad czterdzieścioro uczniów. Jak wyglądała historia placówki edukacyjnej w tym miejscu? Już 1 września 2020 r., czyli jeden dzień po formalnej likwidacji Szkoły Podstawowej w Toporzyku, gmina Połczyn—Zdrój zawarła umowę najmu budynku wraz z przylegającym terenem na potrzeby placówki oświatowej dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami ze Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym ,,Radość z życia” w Gudowie. Kilkanaście miesięcy później, 1 stycznia 2022 r. rozpoczął działalność Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy w Toporzyku. Prowadzi go obecnie Fundacja Encephalon. Od 1 stycznia 2023 r. formalnie powstała Szkoła Podstawowa z Oddziałami Przedszkolnymi w Toporzyku.
Placówka skierowana jest do osób z niepełnosprawnościami. Obecnie w obiekcie pomoc otrzymują dzieci z niepełnosprawnościami w stopniu głębokim wymagające zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, grupa dziewięciorga przedszkolaków oraz grupa „25 plus”, czyli osoby, które skończyły już edukację w oświacie. Dodatkowo dzieci z niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym. Placówka zapewnia również Wczesne Wspomaganie Rozwoju Dziecka.

 

Najczęściej czytane

UWAGA! MOŻLIWE PRZYMROZKI 27-28 MARCA 2023
Data publikacji:
  • Mieszkańcy
więcej informacji
Miejsce programowania robota
Data publikacji:
  • Mieszkańcy
Nowoczesne urządzenia techniczne są coraz bardziej obecne w naszym codziennym życiu. Ułatwiają naukę i pracę, pomagają w sporcie, dostarczają rozrywki. Dlatego w Szkole Podstawowej nr 1 im. Adama Mick…
więcej informacji