Data publikacji
Mieszkańcy

To On wymyślił połczyński zalew: Leonard Dobryjanowicz

Spotkanie w Ratuszu Pana Dobryjanowicza z Burmistrzem Sebastianem Witkiem

W tym rok minie 20 lat od momentu powstania zalewu przeciwpowodziowego w Połczynie-Zdroju. Podczas gdy w Europie wiele mówi się o potrzebie retencjonowania wody, na pomysł utworzenia zalewu wpadł i szczegółowo go opisał mieszkaniec gminy, Leonard Dobryjanowicz. Aż trudno uwierzyć kiedy!

Pan Leonard pomysł swój spisał i zaniósł do Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Połczynie-Zdroju już dawno temu, bo 26 marca 1966 roku! Kilka lat wcześniej zamieszkał w tym mieście, a jego życie jest tak interesujące, że nadaje się na niejeden scenariusz filmowy. W tym roku będzie obchodził 90-te urodziny.

- Nigdy nie przeklinałem. Zawsze wolałem żartować. To pomagało mi przejść przez trudy życia – zdradza swoją dewizę Pan Leonard.

Do Połczyna-Zdroju przybył w 1964 roku. Jak wspomina, brał udział w rajdzie rowerowym. Gdy przejeżdżał przez Szwajcarię Połczyńską, urzekła go okolica. W kolejnym roku rozpoczął pracę w Uzdrowisku Połczyn, jako rehabilitant i przepracował tam aż 34 lata. W 1966 roku zaprojektował i zrealizował pierwszą w gminie ścieżkę zdrowia. Od lat 60-tych do 80-tych urządzał we wszystkich obiektach sanatoryjnych sale rehabilitacyjne. Chętnie dzielił się wiedzą i warsztatem pracy ze współpracownikami, a na krajowych sympozjach lekarskich i fizjoterapeutycznych wygłaszał prelekcje w zakresie rehabilitacji. Ćwierć wieku przepracował w połczyńskim szpitalu jako rehabilitant, gdzie podejmował się tak trudnego zadania, jak nastawianie kręczy szyjnych u noworodków. W swoim życiu wiele podróżował po świecie, pracował też w USA, był w Londynie podczas ślubu Księcia Karola i Diany Spencer. Być może to właśnie podróże inspirowały go do pomysłów, takich jak utworzenie muzeum na bazie największego w Europie koła młyńskiego, czy stoku narciarskiego na Trzech Garbach oraz  połczyńskiego zalewu. Ten ostatni się ziścił.

Pan Dobryjanowicz zainteresowań ma wiele, a jedno z nich związane jest z połczyńskim kortem.

- To nestor połczyńskiego tenisa – opowiada Jego dobry znajomy, Dariusz Osicki. - Swoją przygodę z tenisem na połczyńskich kortach rozpoczął pod koniec lat 60-tych. Był jednym z inicjatorów budowy kortu nr 2 o nawierzchni ceglanej. Zajmował czołowe miejsca w różnych kategoriach Mistrzostw Polski seniorów i weteranów. Brał udział z powodzeniem w turniejach ogólnopolskich i regionalnych. Od początku działalności Połczyńskiego Towarzystwa Tenisowego brał aktywny udział w jego działalności i rozwoju. Zawsze pogodny, pomocny i uśmiechnięty.

Pan Leonard podczas swojego długiego życia nabawił się licznych kontuzji i zdrowie już nie to, ale jak wskazał – to właśnie tenis ocalił mu zdrowie i refleks. O swoim przebogatym życiu opowiedział kilka dni temu podczas spotkania z Burmistrzem Połczyna-Zdroju Sebastianem Witkiem w Ratuszu.

Przypomnijmy, że połczyński zalew to zbiornik retencyjny, którego zadaniem jest ochrona miasta przed powodzią. Położony jest między parkiem, a sanatorium „Borkowo”. Teren wokół zalewu jest często odwiedzany przez spacerujących kuracjuszy. Przy południowym brzegu powstał skwer rekreacyjny, parking z drewnianymi wiatami i ławami piknikowymi. Zalew zbudowano na Wogrze i oddano do użytku w 2003 roku. Wogra jest dopływem Dębnicy, która wpływa do Parsęty.
Zalew z lotu ptaka można obejrzeć pod tym linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=lO9D3d_Q5N8&embeds_euri=https%3A%2F%2Fpolczyn-zdroj.pl%2F&source_ve_path=MjM4NTE&feature=emb_title

 

Najczęściej czytane

UWAGA! MOŻLIWE PRZYMROZKI 27-28 MARCA 2023
Data publikacji:
  • Mieszkańcy
więcej informacji
Miejsce programowania robota
Data publikacji:
  • Mieszkańcy
Nowoczesne urządzenia techniczne są coraz bardziej obecne w naszym codziennym życiu. Ułatwiają naukę i pracę, pomagają w sporcie, dostarczają rozrywki. Dlatego w Szkole Podstawowej nr 1 im. Adama Mick…
więcej informacji