Data publikacji

Życzymy 200 lat!

Wspólne zdjęcie jubilata z rodziną i Burmistrzem Sebastianem Witkiem fot. Marcin Catewicz

Dziś (4.05.2021 r.) Burmistrz Połczyna-Zdroju Sebastian Witek odwiedził Pana Jana Lacha – mieszkańca gminy obchodzącego setne urodziny. Gratulujemy!

Pan Jan odebrał serdeczne gratulacje, zdradzając przy okazji swój sekret długowieczności. To głównie zasługa zdrowego odżywiania opartego w szczególności o warzywa, a przede wszystkim czosnek.
Przypomnijmy, że uzdrowiskowa Gmina Połczyn-Zdrój słynie z nadzwyczajnej liczby osób długowiecznych pomiędzy 91 – 100 rokiem życia, zaś Pan Jan jest żywym potwierdzeniem istnienia „Pierwiastka długowieczności”. 

Okolica jest także niezwykle atrakcyjna jeżeli chodzi o spędzanie czasu w kontakcie z naturą. Szwajcaria Połczyńska to obszar rezerwatu krajobrazowego pomiędzy Połczynem-Zdrojem a Czaplinkiem, który jest jednym z najbardziej malowniczych miejsc na terenie całego Województwa Zachodniopomorskiego. Nazywany jest też Doliną Pięciu Jezior (Krzywe, Krąg, Długie, Głębokie i Małe). Okolica zawdzięcza nazwę malowniczemu otoczeniu wysokich (ponad 200 m) wzgórz morenowych pokrytych pastwiskami i lasami.

Źródło młodości
Na mapie zurbanizowanej Europy, Szwajcaria Połczyńska jest jednym z ostatnich takich miejsc. Niemal nienaruszony ekosystem upodabnia ją do światowych przyrodniczych unikatów, takich jak Park Yellowstone.
Bogactwem okolicy jest solanka i borowina, od kilkuset lat służące do leczenia w pobliskim kurorcie uzdrowiskowym, Połczynie-Zdroju. Co więcej, na terenie „Szwajcarii” znajdują się źródła co najmniej czterech rzek. Wśród nich jest Drawa, którą spływał w młodości Jan Paweł II. Wypływająca z nich krystalicznie czysta woda zawiera jeszcze niezidentyfikowany, ale z pewnością niezwykły składnik – „Pierwiastek długowieczności” powodujący, że w rejonie żyje najwięcej osób w okolicy setnego roku życia.
 

Najczęściej czytane

Kamienica inwestycyjna - Rynkowa 8
Data publikacji:
Pandemia kiedyś się skończy, kuracjusze i turyści wrócą, a inwestorzy zrobią dobry interes w Połczynie-Zdroju. Ważne jednak, aby kluczowe decyzje o lokowaniu gotówki podjęli już dziś. Za kilkanaście d…
więcej informacji
Wizyta w Brusach
Data publikacji:
Przedstawiciele Gminy oraz Przewodniczący Komisji Rady Miejskiej ds. oświaty, kultury i sportu w dniu 5 maja 2021r. wizytowali stadiony w Gminie Stężyca i Mieście Brusy. W Brusach przyjął nas Zastępca…
więcej informacji
Nabór na wolne stanowisko urzędnicze w Związku Miast i Gmin Dorzecza Parsęty
Data publikacji:
Związek Miast i Gmin poszukuje pracownika na stanowisko ds inwestycyjnych Więcej danych na: BIP.  
więcej informacji