Połczyńskie parasolki

Znak rozpoznawczy Połczyna-Zdroju i niewątpliwa ozdoba miejskiego deptaka na ulicy Grunwaldzkiej. Pamiątkowa fotografia w tym miejscu – obowiązkowa. Parasolki instalowane są w cieplejszych miesiącach roku.

Deptak

Połczyński deptak, czyli mieszcząca się pod parasolkami urokliwa ulica Grunwaldzka. To w rzeczywistości jeden z głównych historycznych szlaków handlowych – szlak Solny. Usytuowany jest niemal idealnie na osi północ-południe.

Spacerując po niej, można przyjemnie spędzić czas robiąc zakupy, zaopatrując się w pamiątki, czy korzystając z punktów gastronomicznych. Deptak zabudowany jest zabytkowymi kamieniczkami. Urodę ulicy nadaje brukowana nawierzchnia i „londyńskie” latarnie, które przywołują klimat przełomu XIX i XX wieku.
Pod ulicą znajduje się jedno z najciekawszych znalezisk historycznych. Podczas prac ziemnych w 1997 roku na głębokości ok. 1,5 m odnaleziona została warstwa okrągłych belek drewnianych ułożonych równolegle w poprzek ulicy. To dawna nawierzchnia z okresu XIII-XIV wieku. Tędy prowadził ówczesny tranzyt karawan kupieckich wiozących sól z kołobrzeskich warzelni w kierunku południowym, na trakt do zamku Drahim i dalej w stronę Wielkopolski.