Browar

Browar w Połczynie-Zdroju został założony w 1825 przez Hermana Fuhrmanna. W latach 1865-1945 działał pod spółką Brauerei C. Fuhrmann Inh. Karl Fuhrmann i był jednym z największych zakładów piwowarskich na Pomorzu Zachodnim.

Górująca nad miastem monumentalna bryła obłożona klinkierową cegłą pochodzi z początku XX wieku i jest wpisana do rejestru zabytków . Z historią tego obiektu wiąże się przekazywana z pokolenia na pokolenie opowieść o tym, że miejska sieć wodociągowa była połączona z browarem i dzięki szczodrobliwości właściciel a przy szczególnych okazjach zamiast wody leciało z kranów piwo. Opowieść to niepotwierdzona, ale jakże miła dla ucha.

 

Po II wojnie światowej browar został upaństwowiony, co nie przeszkodziło kontynuować produkcji złocistego napoju. W latach 90 ubiegłego wieku browar był filią Koszalińskich Zakładów Piwowarskich natomiast obecnie jest własnością spółki z czeskim kapitałem, która wróciła do tradycji warzenia piwa pod nazwą Fuhrmann. Póki co z przyczyn technologicznych nie ma możliwości zwiedzania tego pięknego budynku, natomiast z całą pewnością można zajrzeć do znajdującego się przy zakładzie sklepu firmowego.