Data publikacji
Mieszkańcy

Opieka nad zwierzętami zimą

Ilustracja: Freepik

❗️❄️W zimie niskie temperatury i surowe warunki atmosferyczne stawiają przed zwierzętami liczne wyzwania, dlatego pamiętajmy aby:

- zapewnić psom ocieploną budę poprzez wyizolowanie jej styropianem, wyłożenie jej słomą lub kocem oraz zakrycie wejścia od góry uchylną klapką lub kocem,

- zwolnić zwierzę z łańcucha podczas silnych mrozów, bowiem brak ruchu u psa to podstawowy czynnik wychłodzenia organizmu. Pozwólmy mu przynajmniej raz dziennie pobiegać,

- codziennie podawać naszym zwierzętom ocieploną wodę do picia, a ciepłą karmę zapewniać najlepiej dwa razy dziennie,

- zapewnić kotom wolno żyjącym schronienie poprzez dostęp do piwnic, strychów, komórek,

- systematycznie dokarmiać koty wolno żyjące, najlepiej karmą o wysokiej zawartości białka zwierzęcego. Najbardziej zbliżona do naturalnego kociego pożywienia jest karma mokra, ale ta może zamarznąć podczas większych mrozów. Jeżeli koty wolno żyjące dokarmiane są o różnych porach, to lepiej zainwestować w suchą karmę,

- dokarmiać ptaki poprzez umieszczanie w karmnikach nasion i ziaren, lub poprzez zawieszenie „pyz”, tj. gotowych mieszanek tłuszczowo- nasiennych w kształcie kul lub dzwonków,

- podczas mrozów nie zostawiać zwierząt gospodarskich/hodowlanych na zewnątrz budynków czy w polu (szczególnie tyczy się to osobników chorych i starych), lecz w budynkach gospodarczych, które powinny być odpowiednio ocieplone i mieć bieżący dostęp do wody.

Pamiętając o tych prostych krokach, możemy przyczynić się do poprawy warunków życia zwierząt w okresie zimowym. Dzięki temu, każdy z nas może stać się częścią wsparcia dla dzikich i domowych zwierząt, pomagając im przejść przez zimę.

Ilustracja: Freepik

Najczęściej czytane

Informacja
Data publikacji:
Informacja Z uwagi na wysokie temperatury  w pomieszczeniach biurowychw dniu 26.06 Urząd Miejski będzie czynny do godziny 13:30
więcej informacji
Informacja
Data publikacji:
więcej informacji
Informacja
Data publikacji:
  • Mieszkańcy
Informacja Z uwagi na wysokie temperatury  panujące wewnątrz budynku urzędu w dniu 25.06.2026 r. Urząd Miejski będzie czynny  do godziny 14:00 Za utrudnienia przepraszamy.
więcej informacji