Data publikacji

Nieodpłatna pomoc prawna

Aby skorzystać z bezpłatnej porady należy dokonać rejestracji:
- pod nr telefonu 94 36 50 303
(od poniedziałku do piątku w godzinach 7.15-15.15)
- przez stronę: https://np.ms.gov.pl

UPRAWNIENI
Porady udzielane są w sposób stacjonarny w lokalizacjach zawartych w harmonogramie dyżurów.

Z nieodpłatnej pomocy prawnej może skorzystać osoba, która nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej. Osoba uprawniona, przed uzyskaniem nieodpłatnej pomocy prawnej, składa pisemne oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej. REJESTRACJA - Udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej odbywać się będzie według kolejności zgłoszeń po umówieniu terminu wizyty pod numerem telefonu: 94 36 50 303 (od poniedziałku do piątku w godz. 7.15-15.15) lub na stronie https://np.ms.gov.pl/
 

UWAGA! Z nieodpłatnej porady prawnej może skorzystać również osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą niezatrudniająca innych osób w ciągu ostatniego roku - dodatkowo składa oświadczenie o niezatrudnianiu innych osób w ciągu ostatniego roku oraz dokumenty wymagane art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej.

Oświadczenie składa się osobie udzielającej nieodpłatnej pomocy prawnej.

Administratorem danych osobowych zawartych w złożonym oświadczeniu jest Starosta.
W celu uzyskania nieodpłatnej pomocy prawnej wymagane jest okazanie dokumentu stwierdzającego tożsamość.

W przypadku stwierdzenia, że przedstawiony przez osobę uprawnioną problem nie może być rozwiązany w całości albo w części poprzez udzielenie nieodpłatnej pomocy prawnej, w szczególności stwierdzenia, że problem nie ma wyłącznie charakteru prawnego, adwokat lub radca prawny informuje osobę uprawnioną o możliwościach uzyskania innej stosownej pomocy w jednostkach nieodpłatnego poradnictwa.

Nieodpłatna pomoc prawna obejmuje:
1) poinformowanie o obowiązującym stanie prawnym oraz o przysługujących prawach
i obowiązkach, w tym w związku z toczącym się postępowaniem przygotowawczym, administracyjnym, sądowym lub sądowoadministracyjnym, lub
2) wskazanie osobie uprawnionej sposobu rozwiązania jej problemu prawnego, lub
3) sporządzenie projektu pisma w sprawach, o których mowa w pkt. 1 i 2, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowadministracyjnym, lub
4) nieodpłatną mediację, lub
5) sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowoadministracyjnym oraz poinformowanie o kosztach postępowania i ryzyku finansowym związanym ze skierowaniem sprawy na drogę sądową.

Nieodpłatne Poradnictwo Obywatelskie obejmuje działania dostosowane do indywidualnej sytuacji osoby uprawnionej, zmierzające do podniesienia świadomości tej osoby
o przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach oraz wsparcia w samodzielnym rozwiązywaniu problemu, w tym, w razie potrzeby, sporządzenie wspólne z osobą uprawnioną planu działania i pomoc w szczególności porady dla osób zadłużonych i porady z zakresu spraw mieszkaniowych oraz zabezpieczenia społecznego.

Nieodpłatna mediacja obejmuje:
1) poinformowanie osoby uprawnionej o możliwościach skorzystania z polubownych metod rozwiązywania sporów, w szczególności mediacji oraz korzyściach z tego wynikających;
2)przygotowanie projektu umowy o mediację lub wniosku o przeprowadzenie mediacji;
3)przygotowanie projektu wniosku o przeprowadzenie postępowania mediacyjnego w sprawie karnej;
4) przeprowadzenie mediacji;
5) udzielenie pomocy w sporządzeniu do sądu wniosku o zatwierdzenie ugody zawartej przed mediatorem.
2. Nieodpłatna mediacja nie obejmuje spraw, w których:
1)sąd lub inny organ wydały postanowienie o skierowaniu sprawy do mediacji lub postępowania mediacyjnego;
2)zachodzi uzasadnione podejrzenie, że w relacji stron występuje przemoc.

W Powiecie Świdwińskim  istnieje możliwość skorzystania z pomocy mediatora.
Mediatorzy w Powiecie Świdwińskim w 2023 roku :
Radca Prawny – Mediator – Krzysztof Majsnerowski
1) Dyżur - Hala Targowa ul. Orląt Lwowskich 1, 78-300 Świdwin
- Czwartki w godz. 13:00 – 17:00
2) Dyżur – Urząd Gminy Brzeżno, 78-316 Brzeżno
- Wtorki od lipca do września 2023 r. w godz. 12:00 – 16:00
Adwokat – Mediator – Daria Głowacka
1) Dyżur - Hala Targowa ul. Orląt Lwowskich 1, 78-300 Świdwin
- Poniedziałki w godz. 13:00 – 17:00
2) Dyżur – Urząd Gminy Brzeżno, 78-316 Brzeżno
- Wtorki od kwietnia do czerwca 2023 r. w godz. 12:00 – 16:00

Dla osób ze znaczną niepełnosprawnością ruchową oraz doświadczających trudności
w komunikowaniu się przewidziano możliwość uzyskania pomocy poza wyznaczonym punktem. Prawnik będzie mógł udzielić jej także bezpośrednio w miejscu zamieszkania osoby ze znaczną niepełnosprawnością lub doświadczającej trudności w komunikowaniu albo przez narzędzie służące do porozumiewania się na odległość. Zawsze poza kolejnością przyjmowane są kobiety w ciąży.

Pliki do pobrania
Harmonogram 2023 pdf 208.99 KB
Pobierz

Najczęściej czytane

Paczki z Templina
Data publikacji:
  • Mieszkańcy
Okres Świąt Bożego Narodzenia jest czasem niezwykłym, nacechowanym szczególną troską o osoby pozostające w niedostatku, a także osoby starsze i samotne. Wiele uwagi w tym czasie poświęca się identyfik…
więcej informacji
Data publikacji:
  • Mieszkańcy
Rada Miejska jednogłośnie zatwierdziła budżet Gminy Połczyn-Zdrój na rok 2025. Decyzja zapadła podczas X Sesji w dniu 18.12.2024 roku, co świadczy o zgodzie wszystkich przedstawicieli w kluczowych kwe…
więcej informacji
Razem przez pokolenia
Data publikacji:
  • Mieszkańcy
10.12.2024 r. w ramach realizacji innowacji pedagogicznej „Razem przez pokolenia: Przedszkolaki i Seniorzy we wspólnej edukacji i zabawie” odbył się cykl spotkań integracyjnych dzieci i osób starszych…
więcej informacji